Новости

НАЈТАЖНИОТ МОМЕНТ ОД ХРВАТСКА ВО ЕДНО ВИДЕО: Криците на мајката која дознава дека детето и е починато!

Ова е најтажната слика која ќе ја видите од земјотресот во Хрватска

Страотен земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди хрватскиот град Петриња.

Целиот град е разурнат, голема е матријалната штета, а за жал има и жртви.

Животот го загуби 12 годишно девојче, а болката која ја чувствува нејзиното семејство по загубата најдобро ја опишува видеото на кое се слушаат болните извици, додека урнатините се гледаат во позадината.

За време на преносот во живо од местото на несреќата во Петриња, репортерот на регионалната телевизија Н1 едвај се слушал поради силните крици на жената, која, како што објасни новинарот, штотуку дознала за страшната вест дека нејзиното дете е починато.

 

 

Заменик директорот на болницата во Сисак, Марин Репустиќ, изјави дека има многу повредени во вчерашниот земјотрес и дека состојбата во градот е ужасна.

“Страшно е. Ни носат повредени од сите страни. Има многу повредени”, рече Репустиќ за Index.hr.

Foto: Printscreen/HRT

 

Од урнатините на една зграда беа спасени татко и дете по силниот земјотрес во Петриња.

Спасувањето се одвиваше во јавување во живо за телевизија N1….

Овој земјотрес е најсилниот земјотрес што ја погоди Хрватска оваа година. Епицентарот бил на неколку километри од Загреб.
Земјотресот беше почувствуван во Австрија, Унгарија, како и во регионот – Србија, БиХ, Словенија, Северна Македонија.
На овој земјотрес му претходеше, земјотрес од 5 степени според Рихтеровата скала во областа Петриња, и  не однесе ниту еден човечки живот, но за жал по вчерашниот земјотрес има и жртви и повредени.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close