Кафе муабет

Најстарата медицинска сестра оди во пензија – има 96 години и 75 години работен стаж!

По долги години работен стаж таа сега конечно, на 96 -годишна возраст, одлучи официјално да се пензионира...

96 годишната Флоренс Ригни, повеќе од седум децении работи како медицинска сестра.

фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб

Имено Флоренс е најстарата медицинска сестра во Општата болница Мултикер Таком која се грижи за пациентите и им помага на лекарите.

По долги години работен стаж таа сега конечно, на 96 -годишна возраст, одлучи официјално да се пензионира.

фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб

Флоренс ја работи оваа работа цели 75 години. Таа била медицинска сестра во операционата сала каде била одговорна за поставување на операционата сала според строгите упатства на хирургот, како и за подготовка на пациентите за операција.

Дипломирала за медицинска сестра во Такома во Вашингтон во 1943 година и ја започнала својата кариера кога штотуку се вовел пеницилинот. И во деведесеттите години, таа работеше напорно и нејзините колеги се шегуваа дека мора да трчаат за да ја стигнат.

фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб

Ова не е првпат Фиренца да ги потпише своите документи за пензија. Таа го направи тоа за прв пат кога имаше 65 години, но издржа само шест месеци и се врати во болницата како хонорарен соработник.

– Не сакам да седам, секогаш морам да правам нешто. Тоа е мојата природа, вели најстарата медицинска сестра.

 

фото принтскрин/Јутјуб

Нејзиниот последен работен ден во болницата беше 16 јули, но здравствениот систем Мултикер одлучи да формира паричен фонд со нејзино име за да обезбеди стипендии за медицински сестри.

фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб
фото принтскрин/Јутјуб

Флоренс Ригни инаку е мајка на две деца, која вели дека со нетрпение очекува да помине повеќе време со семејството и пријателите.

фото принтскрин/Јутјуб
фото Принтскрин/Јутјуб

Бонус галерија

Извор: Боред Панда

Шoкaнтни фотографии од преморени доктори и медицински сестри

Бидејќи бројот на луѓе кои се позитивни повторно се зголемува во целиот свет, повеќе од јасно е дека битката се уште не е добиена. А токму медицинските работници се оние што се борат на првата линија. Вoзнeмирувачките слики што ќе ги видите тука, а кои што ги објави порталот Боред панда, ги објавивме како сведоштво за она што се случува зад вратите на итните случаи. Од долги и напорни смени кои што им оставаат модринки на лицето до работа без соодветна опрема со што многу медицински лица се соочува посебно на почетокот од пaндeмијата. Затоа додека скролате и ги разгледувате фотографиите, одвојте момент да размислите за овие херои и да им се заблагодарите.

Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда
Извор: Боред Панда

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close