Рецепти

Најсилните и најмоќните традиционални средства за чистење на вашите артерии: Спречете срцев удар и мозочен удар на сосема природен начин! (РЕЦЕПТИ)

Прочистувањето на телото со народни лекови е познато уште од античко време

Телото е старо, а со тоа и крвните садови, но природата се погрижи да ја зачува нивната еластичност и еластичност што е можно подолго.

Сите имаат желба да бидат млади и здрави долго време, но со текот на времето телото старее. Крвните садови исто така стареат, ја губат еластичноста и на нивните sидови се појавуваат наслаги. Потоа се појавуваат здравствени проблеми – чести главоболки, висок крвен притисок, атеросклероза и артритис, проширени вени и наслаги на холестерол, што доведува до срцев удар.

Прочистувањето на телото со народни лекови е познато уште од античко време. Традиционалните лекари собираа рецепти, кои внимателно се чуваа и се пренесуваа од генерација на генерација.

Традиционалната медицина долго време користеше лековити билки за чистење на крвните садови. Тие се користат за правење корисни чаеви и лековити препарати. Овие вклучуваат детелина, кантарион, нане, глуварче, еребица и други.

Брусницата, калинка, аронија исто така имаат корисен ефект врз вашите крвни садови и за целото тело.

Билни тинктури, кои лесно се прават дома, но пред да започнете да ги користите, консултирајте се со вашиот лекар за да избегнете дополнителни компликации.

– Лисјата и корените од глуварче успешно се користат при атеросклероза, го зајакнуваат организмот, го чистат црниот дроб и бубрезите. . Лисјата и корените на 4-5 глуварчиња се ставаат во темна чинија и се истураат со 500 мл ракија. Треба да стои 2 недели, а потоа да се цеди. Земете 25 капки 2 пати на ден пред јадење. Времетраењето на третманот зависи од состојбата на крвните садови – до 2-4 месеци.

– Измешајте 100 гр различни растенија: камилица, равнец, лисја од јагода, пупки од бреза и бесмртна. Истурете 2 лажици во терасата и истурете над 500 мл врела вода и треба да стои 12 часа. Земете 1 лажичка мед со 100 ml – 2 пати на ден. Третманот трае сè додека не ја користите мешавината од билки.

Кога имате здравствени проблеми, самата природа ги нуди своите дарови, и ние само треба правилно да ги користиме. Така, народните лекови ќе станат наши сојузници во борбата за здравје, младост и убавина на телото.

Нането не се користи само за во кујната или за лечење на некои здравствени проблеми. Тоа се користи и во козметиката, а еве како можете да го употребите.

Нане како пилинг за стапала

Еден од најдобрите и најпрочуените начини за да го искористите нането во козметиката, е да направите освежувачки пилинг за вашите стабала. Тоа добро ќе делува на уморените стапала, има ефект на ладење и ја ублажува болката во мускулите.

Потребни состојки за подготовка на пилинг:

1 чаша шеќер

1/2 чаша маслиново масло

1/2 чаша исечкано нане

2 лажички овесна каша

Откако ќе го подготвите пилингот, едноставно премачкајте ги вашите стапала со нежни, кружни движења.

Нане за нега на косата и кожата

Нането содржи противвоспалителни и антикбактериски својства. Исто така го поттикнува и растот на косата, го решава проблемот со суви влакна, го зајакнува коренот на косата.

Едноставно земете неколку листови нане и накиснете ги во вода и оставете ги да стојат околу 20 минути, а потоа процедете. Користете ја оваа вода за измивање на косата.

Нането помага при враќање на pH вредноста на кожата, содржи салицилна киселна која помага во борбата против акните, а тоникот од нане ви помага да го отстраните проблемот со отворени пори и да ја отстраните нечистотијата од вашето лице.

За таа цел можете да измешате неколку листови нане во блендер, потоа да додадете ладна вода и да го процедите сокот, па свежата смеса да ја нанесите на лицето и вратот.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close