Кафе муабет

Му се обрати на своето неродено дете кое го чекаше со Грашо 24 години- тој сега ќе стане татко, јас се учам да летам!

Данијела прозборе за најболната тема...

По раскинувањето на Данијела Мартиновиќ и Петар Грашо, кој сега е во врска со 15 години помладата Хана Хуљиќ, ќерката на Тончи Хуљиќ, многумина се сетија на интимното интервју кое пејачката го даде за хрватските медиуми, а кое сè уште ги тресе сите жени кои се борат за потомство.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

Данијела беше во емотивна врска со Грашо 24 години и никогаш не криела дека се надевала на заеднички деца, што не се случило. Како што еднаш истакна, не и е лесно што медиумите, бидејќи е јавна личност, се занимаваат со оваа тема.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

-Мајчинството ми е доста тешка и лична тема, а од друга страна со оглед на тоа што сум пејачка е многу јавна. Понекогаш таквите наслови за моето неостварено мајчинство звучат и изгледаат толку едноставно, неточно. Затоа, во ранливите моменти на емоционална експанзија, почнав да пишувам, раскажувајќи приказна во една форма во која му се обраќам на моето неродено дете, на моето Малечко. Знаеш, оние долги ноќи кога имаш чувство дека немаат почеток или крај, чувство дека ќе останеш засекогаш заглавен во пукнатината на времето. Сакав да и кажам се од прво лице еднина – изјавила Даниела за Јутарњи пред неколку години.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

Данијела, инаку, неодамна за магазинот ИН  одговори како се чувствува по раскинувањето на толку долгата врска, која го одбележа половина нејзин живот.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ
фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

– Многу необично искуство, учам да летам. „Слобода“ е збор што многу го сакам и кој е повеќедимензионален. Мислам дека најважно е тоа чувство на слобода во нас самите.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ
фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

„Се стремев кон својата слобода во себе, што значи да бидам вистински верна на себе во сè“, рече Даниела, цитирајќи ја својата колешка. Кога погледнав преку моето рамо и погледнав во своето минато, едно од најтешките искуства ми донесе толку спектакуларно нови работи кои навистина никогаш не сонував да ги замислам и сонувам за себе…

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ
фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

Инаку пејачката пред неколку дена по повод Денот на жената ги замоли своите придружнички да и напишат зошто се среќни што се жени, а по низата одговори кои и ги испратија на својот Фејсбук, таа реши да сподели трогателна приказна за време на карантините и објасни зошто пријателството е исклучително важно.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

– Драги девојки, драги жени. Добив безброј ваши пораки во кои ми опишавте зошто сте среќни што сте жени и ме трогнавте многу, многу… Затоа треба да ви раскажам една приказна – започна Данијела.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

– На почетокот на заклучувањето и сиот страв со кој сите се соочувавме, моите пријателки Ана, Дорис, Бригита, Нела и јас решивме да се дружиме секој петок во 21 часот преку видео повик со намера да се утешиме, поддржиме, охрабруваме и инспирираме едни со други. На една наша дружба темата беше секоја од нас да и каже на друга кој е квалитетот што, според нас, ја прави посебна – објасни таа.

фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ
фото инстаграм/Данијела Мартиновиќ

– Имаше прекрасни описи, искрени, сигурни, храбри, топли, духовити… и ни беше многу лесно, но потоа дојде малку поголем предизвик, а тоа беше секој од нас да каже каков квалитет поседува. И тука настана проблемот – напишала Данијела.

фото Инстаграм/Данијела Мартиновиќ

„Никој од нив не можеше да каже убав збор за себе. Тргнавме да се охрабруваме и на крајот успеавме. Вешто ги водев охрабрувајќи ги да станат свесни за нивните убави квалитети, а потоа дојдов јас на ред и настана тишина… Не знаев што да кажам. Ги гледав на екранот нивните лица како ме бодрат и потоа успеав да изговорам … Среќна сум затоа што цел живот нуркам низ животот! – откри пејачката и рече:

фото Инстаграм/Данијела Мартиновиќ
фото инстаграм/Даниела Мартиновиќ

– Многу поприродно е да се лутиме на себе, да бараме од себе, да се осудуваме но да се фалиме, беше многу потешко, речиси невозможно. Им благодарам на моите прекрасни Пријатели, благодарам на сите драги Жени кои беа и се моја инспирација на патот на мојот живот. Ви благодарам што сте толку храбри и смели да најдете убав збор за себе и да го споделите… Вие сте мојата инспирација-се заблагодари Мартиновиќ и воодушеви многумина.

фото инстаграм/Даниела Мартиновиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close