Бебе

МОЖЕ И ОВА ДА СЕ СЛУЧИ:  Без болка жена се породила додека спиела

Без болка или други симптоми на породување

Без болка или други симптоми на породување

Неверојатно раѓање се случи во италијанскиот град Фросиноне, кога една жена роди момче додека спиеше, без никакви болки во бременоста или други симптоми на породување, пишува локалниот весник Фросиноне тудеј.

Жената се разбудила среде ноќ само кога почувствувала дека детето е меѓу нејзините нозе, пишува весникот.

Таткото на момчето, кого го викаа Томазо, повика брза помош, а кога лекарите пристигнаа во 2:30 часот среде ноќ, можеа само да заклучат дека мајката и бебето се добро.

Овој пар го доби своето второ дете.

Во секој случај, мајката и бебето биле пренесени во болница, но и двете, според лекарот, се во одлична здравствена состојба и без никакви проблеми.

Ако сте бремени за прв пат и очекувате бебе, или знаете дека ќе раѓате со цаrски рез, подгответе се добро.

Поради оваа причина, писателката Џeнифер Хакер Пирсон , во својата книга ‘I Wish Someone Had Told Me…’ ги објави сите искуства од жените кои се породиле со цаrски рез и кои посакале да ги знаеле однапред некои работи поврзани за овој тип на раѓање.

Кога доктор во болницата ќе одлучи да имате царски рез затоа што вашето породување не оди според планираното, вашето бебе е во опасност.

Цаrскиот рез не се нарекува итна постапка без врска! Времето што изминува од засекот до раѓањето на бебето обично трае помалку од пет минути .

Ако имате договорен царски рез, веројатно ќе трае малку подолго, околу 10 до 15 минути, но сепак е брза процедура. Да ми кажеше само некој дека после цаrски рез, ќе се чувствував како да сум удrена од камион…се дел од коментарите кои варираат од жена до жена .

Некои жени велат дека цаrскиот рез беше толку непријатно што претпочитаат да го задржат бебето во себе.

Mолитва за идната МАЈКА

Господе мој, дај ѝ радост, храброст и снага да донесе на свет ново чудо. Направи ја горда и спремна да се бори за најголемото богатство, своето дете.

Света Маријо, драга Мајко, дарувај ѝ го на оваа жена своето срце полно со љубов и покажи ѝ како треба да биде среќно едно семејство, како што си била и Ти. Господе, дари ѝ љубов на оваа жена за да ја пренесе на своето новородено дете. Нека детето расте во љубов и твојата љубов да ја донесе на сите луѓе на земјата.Амин.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close