Нега и здравје

Мислела дека е АЛЕРГИЈА НА ПРАШОК, но тоа е симптом на тешка болест: Мајка на две деца ги игнорирала овие појави! Ова ги збуни и лекарите

Првиот симптом го игнорирала...

35 годишната Лорен Снедон од Австралија го шокираше светот со својата исповед. Имено младата мајка на две деца постојано го игнорираше овој симптом и на крајот и беше дијагностицирала опасна болест.

фото илустрација

Имено Лорен со години она чувството како да лазат „милион бубачки “ по нејзиниот грб го игнорирала. Како што самата вели немала никакви болки, само иритација и чешање, па сметала дека не е потребно да посети доктор.

фото илустрација

“Во еден момент помислив дека е алергија на прашокот за перење, па го сменив. Но сепак го имав тоа непријатно чувство на грбот”, изјавила таа за австралиските медиуми, пренесува Mondo.

фото илустрација

„Неверојатно е што се претрпев, но не ми падна на памет да им се обратам на лекарите, бидејќи мислев дека тоа не е прашање за нив“, вели таа. Сепак, излегува дека докторот всушност бил првата личност на која требало да се обрати.

фото илустрација

Овој чуден симптом укажува на нешто многу поопасно од алергија на прашок…

фото илустрација

Во март на Лорен и беше дијагностицирана мултиплекс склероза, прогресивна болест на мозокот и ‘рбетниот мозок за која нема лек, туку само терапија која ја забавува нејзината прогресија.

Покрај невообичаените морници по грбот, се појавила и интензивна главоболка.

Фото Илустрација

„Почна со ужасна главоболка која буквално ме врза за креветот. По седум дена болка од мигрена, мојот сопруг се обиде да ме подигне, а јас почнав да зборувам нејасно и не можев да гледам од моето лево око.

фото илустрација

Лорен била пренесена во болница, каде првично се сомневале дека има акутна мигрена. Но, тогаш се појавија нови, уште полоши симптоми.

фото илустрација

„Не ги знаев имињата на моите деца, не знаев кој ден е, месец, каде сум“, рече таа.

фото илустрација

Неколку месеци подоцна и по „куп“ нови тестови, на Лорен и била дијагностицирана мултиплекс склероза. По првичниот шок почнала да се распрашува за оваа болест и така на подкаст слушнала дека симптомот, првиот што го имала, чувството на „милион бубачки што лазат“ по нејзиниот грб, е всушност вообичаен.

фото илустрација

Исто така, симптомот што и самата го почувствувала – интензивна настинка во екстремитетите, се покажа како уште еден знак за болеста.

фото илустрација

Откако ги собрала анализите и подобро ја запознала болеста, Лорен се одлучила за интензивен третман – автологна трансплантација на хематопоетски матични клетки (AHSCT). Овој третман функционира со земање на матични клетки од пациентот, кој потоа оди на хемотерапија пред матичните клетки да се вратат во телото со надеж дека ќе го „рестартира“ имунолошкиот систем.

фото илустрација

„Тоа е мојата единствена опција да се запре болеста“, рече Лорен, додавајќи:

фото илустрација

„И за типот на МС што го имам, испитувањата покажаа дека овој третман има стапка на успех од 80-90 проценти“.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close