Новости

Ме омажија на 14 години, на 16 се разведов и aбopтиpaв- Фолкерката раскажа за болното минато, и ги шокираше фановите!

Пејачката има два сина од два брака

Фолкерката Злата Петровиќ реши јавно да прозбори за својот тежок живот и за минатото, и шокираше многумина.

Имено пејачката раскажа дека била принудена од своите родители на 14-годишна возраст  да се омажи за момче кое таа не го сакаше.

Штом завршила основно училиште, нејзините родители го пронашле нејзиниот сопруг, иако момчето било од богато семејство и убаво, Злата плачела 3 месеци:

„Кај нас женските деца не го продолжуваат образованието. Тие или стапуваат во брак или остануваат дома за да работат. Не продаваа за пари, ова се сега обичаите на свадбите на Ромите во Италија или Париз. Во мое време, богатите избираа вредни девојки. Кога родителите на тоа момче ме видоа како чистам, мијам, работам, ме одбраа да бидам сопруга на нивниот син. Никој ништо не ме праша! Но, јас не се спротивставив, знаев дека мора да биде така. Јас бев лута на животот. Плачев три месеци, иако мојот сопруг, чие име не сакам да го споменувам, беше неверојатно убаво и добро момче “, изјави Злата.

Таа се разведе на 16 години, но беше бремена, па ја молеше нејзината мајка да и дозволи да абoртира:

„Бев во четвртиот месец, мојот стомак веќе почнуваше да расте. По десет дена молење, успеав да ја убедам мајка ми да абoртирам. Бог да ми прости, тоа е мојот најголем грев што го носам со децении. Но, никој не сакаше да ми направи абoртус затоа што детето веќе беше живо во мојот стомак. Тешко можев да најдам лекар кој ќе се согласи да ми го стори тоа без страв дека ќе го уaпсат, бидејќи тоа беше незаконско.

Не размислував за покајание, бидејќи беше во мојата глава да се ослободам од детето и да го симнам товарот од грб. Ме расекоа жива кога ми го вадеа бебето. Се качив во автобусот со мајка ми за Белград, а потоа заминав за Милорче, местото каде што имав настап истиот ден “, рече Злата.

Фолкерка Злата Петровиќ има два сина од два брака, а првиот го доби на 18 години, заедно со нејзиниот колега Хасан Дудиќ, додека другиот е Јован кој го доби со водителот Зоран Пејиќ Пеја.

Важи за старомодна жена која не е активна на социјалните мрежи

Фолк пејачката признава дека не е активна на социјалните мрежи, а во една пригода откри и зошто нема профил на Инстаграм.

„Јас сум многу старомодна жена, верувај ми“ изјави таа во една емисија, а една нејзина колешка додаде дека не би кажала дека е старомодна кога носи толку кратки модерни здолништа.

„Но здолништата е едно, а Инстаграм е друго“, и одговори на својата колешка познатата пејачка.

Таа во една пригода раскажа и како нејзиниот син Иван сакал да и инсталира социјални мрежи за да и биде полесно додека е во изолација.

„Почнав од неодамна да ги користам овие модерни телефони и ми вели помладиот син – ајде мама, да ти инсталирам Фејсбук и Инстаграм, бидејќи јас немам никаква врска со тоа. Тотално сум незаинтересирана за таквите работи. Па ми го среди тој тоа на мене, па го прашувам и што сега. Ми вели тој – ги следиш ти нив, те следат они тебе и тоа е тоа. Луѓе, кога тоа на мене почна да му ѕрнка и ѕвони! Му викам – Јоване веднаш доаѓај да ми кажеш што се случува и да ми го изгаснеш сето ова. Не ме интересираат мрежи, не сакам ништо од ова. Луѓето таму се и муваат. А јас душо моја, морам прво убаво да се погледнам во очи и да видам прво дали има енергија, а ова преку тие мрежи сте можеме да бидеме најдобри и најубави. Не сум јас жена за скриени работи, заклучи пејачката.

>Извор: Objektiv.rs, glamur.mk

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close