Дом и семејство

Мајка стана мета на критики – Ги дои синовите кои имаат 5 и 6 години и не планира да престане!

Иако првично планирала да престане да дои кога нејзиниот прв син ќе наполни три години, таа сакала и нејзините синови да бидат дел од таа одлука. А Рајли рече дека нема да престане да цица додека не наполни 10 години...

Шерил Вин е мајка која се уште ги дои своите деца а за тоа често пати е критикувана.

фото илустрација

Имено знаејќи за многуте придобивки од доењето, но и за различните проблеми кои можат да се појават таа добива низа коментари.

Ова е често контроверзна тема, а во општеството преовладува мислењето дека доењето ја исполнило сета своја вредност со годината на возраста на детето. Од друга страна, нема препорака на која возраст е во ред да се дои или не и секоја жена одлучува сама.

фото илустрација

Шерил Вин вели дека за неа не е проблем да ги дои децата кои веќе имаат 5 и 6 години.

39-годишната мајка ги дои синовите пред училиште, навечер, па дури и во парк ако тие тоа го посакаат. Таа верува дека тоа е сосема нормално и дека доењето ги зближило.

Шерил смета дека доењето е исклучително важно:

фото илустрација

„Мајчиното млеко е врвна родителска алатка бидејќи помага да се смират децата и ги утешува кога се вознемирени или болни“, пренесува Mirror.

фото илустрација

Иако првично планирала да престане да дои кога нејзиниот прв син ќе наполни три години, таа сакала и нејзините синови да бидат дел од таа одлука. А Рајли рече дека нема да престане да цица додека не наполни 10 години.

„Размислувам кога ќе престанам. Сепак, додека децата го бараат тоа, тоа е биолошки нормално. Изборот не е само мој, ние треба да одлучиме заедно“, вели Шерил.

фото илустрација

Продолженото доење не е многу популарно во повеќето западни земји поради традиционалните концепти за промовирање на самодоволност и независност на детето. Поради својата одлука таа се соочува со бројни негативни коментари од семејството и околината.

фото илустрација

“Често ме прашуваат дали мислам дека однесувањето на моите деца е нормално. Тие се деца. Тоа не зближи. Знаат дека можат да дојдат кај мене во секое време и да ме утешат. Тоа е дел од нашата врска и главната причина поради која продолжувам да доам. “, тврди Шерил.

Таа признала и дека ги доела своите синови во тандем, додека не пораснале.

Фото/ timesnownews.com/

“Мислам дека никогаш не решив да престанам да ги дојам. Тоа беше нешто што го замислував и ми изгледаше сосема природно. Убаво искуство”, заклучува таа.

Фото planetconcerns.com

Погледнете како изгледа мајчиното млеко под микроскоп..

Свесни сме за тоа дека мајчиното млеко е магичен напиток за бебето и сите се трудиме да му го обезбедиме на бебето кога ќе дојде на свет. Многу пати имаме слушнато за тоа што содржи, какви предности има и не’ фасцинира со тоа што е од особена корист за детскиот раст и развој.

фото илустрација

Сепак, дали некогаш сте се запрашале како изгледа овој магичен напиток за бебиња под микроскоп? Една мајка сподели снимка на која е снимена само една капка од своето млеко.
„Луѓе, ова е многу кул! Тоа е живо течно злато кое го нарекуваме мајчино млеко. Ова е само една капка од моето млеко под микроскоп. Тоа е чудо и се’ што му е потребно на моето бебе во овој момент. Целосно фасцинирачки“, напишала Џенсен Хауард под снимката која ја споделила.

Фото Принтскрин/ Фејсбук Џенсен Хауард

„Слушнав дека мајчиното млеко го менува својот состав, за да се прилагоди на потребите на детето. На пример, ако е болно, во млекото се создаваат антитела кои помагаат да се избори со инфекција“, вели оваа мама за Huffington Post.

Фото Принтскрин/ Фејсбук Џенсен Хауард
Фото Принтскрин/ Фејсбук Џенсен Хауард

Покрај предностите кои ги нуди доењето за бебето, нуди големи предности и за здравјето на мајките. Намалено крвавење по породувањето, побрза инволуција на матката, побрзо враќање на посакуваната телесна тежина, помал ризик од рак на дојка, на јајчници, а и помал ризик од појава на остеопороза во подоцнежните години, односно во постменопаузата.

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close