Кафе муабет

МАЈКА ИМ СПИЕ НА ПАРИ НО ТИЕ НЕ САКААТ НИ ДЕНАР ОД НЕА: Злата Петровиќ има два сина- едниот работи во продавница за 300 евра, другиот е музичар!

Злата е горда мајка...

Малкумина знаат дека пејачката Злата Петровиќ има два сина, Мики кои го доби во бракот со пејачот Хасан Дудиќ и Јован од бракот со водителот Зоран Пејиќ Пеја.

Пејачката секогаш истакнува дека е горда што ги одвела синовите на вистинскиот пат и често зборува за тоа како нејзиниот помал син Јован работи во продавница во трговски центар.

– Многу сум гордa токму затоа што тој е сличен на мене и на татко мu. Ние сме многу скромни луѓе, никогаш не покажуваме што имаме или немаме – рече таа и додаде:

– Ако не ги гледате мојата душа и срце, сè друго е ирелевантно. Убаво е што, иако заработуваме добро, во ниту еден момент моите синови не сакаа да зборуваат за тоа чии се.

Злата не крие дека често го повикува постариот син да оди на настапи со неа, бидејќи тој е музичар, но тој не сака, за луѓето да не помислат дека тој успеал поради неговата мајка.

– Тие не се од тој филм едноставно и драго ми е, бидејќи тие се борат за својата иднина како личности и многу ми е драго за тоа – посочи Петровиќ за „Гранд“.

Синот на Злата Петровиќ и Зоран Пејиќ Пејо, веќе некое време работи во продавница за спортска опрема на познат бренд.

Јован Пејиќ веќе неколку години е на оваа позиција и работи за плата помала од 300 евра иако неговите родители се познати и богати.

Злата и Пеја заработуваат по десетици илјади евра, и тоа најмногу од ромски веселби, но нивниот син е скромно момче кое покрај тоа што е студент на менаџмент, успеа да пронајде и постојана работа. Тој е добар студент и дете за пример, велат неговите познати родители.

Познатата фолкерка вели дека сам заработил пари за да купи автомобил и дека е многу одговорен, што и не ја чуди бидејќи и таа и нејзиниот сопруг се одговорни и вредни луѓе, па ништо не паѓа од небото. Од друга страна, и неговиот сопруг со гордост зборува за него, истакнувајќи дека Јован е дете за пример и преставува совршен доказ дека и децата на познатите можат да бидат „нормални“, „без да се фатат за лошо друштво и да тргнат во некој погрешен правец“, вели тој.

Инаку, пејачката има уште еден, постар син, кој го доби од бракот со Хасан Дудиќ, кој исто така е многу успешен.

Неговото име е Мики Дудиќ и тој е дел од естрадата, за разлика од неговиот полубрат Јован кого не го интересира јавниот живот.

Мики е клавијатурист и свири со бројни познати ѕвезди на настапите, а важи за еден од најдобрите во она што го работи.

Талентиран е и за пеење, но тоа не го интересира иако неговиот татко Хасан повеќе пати зборуваше дека би сакал неговиот наследник да сними плоча и да тргне по стапките на неговите родители.

Инаку Злата важи за една од најпоуларните српски фолкерки но низ животот се соочила со многу навpеди, па таа се присети на неколку:

Злата Петровиќ во една емисија откри какви злонамерните коментари и навреди се соочила во животот, а во еден детал ги шoкираше сите во студиото.

– Кога веќе не знаеа што да кажат за мене, тогаш почнаа да зборуваат дека фрлам црнa мaгија, – рече Злата, а нејзината помлада колешка Катарина Живковиќ веднаш се распраша за цената.

– Може да ќе ти направам, една магија чини 1.000 € – се пошегува Злата додавајќи:
– Ми велеа дека не заслужувам ништо, дека сум грда, дека дури и не можам да пејам.

Злата потоа се пошегува и го сподели „нејзиниот рецепт“.- Ја земате смесата, таа е главната материја што се истура. Убаво ја мешате во тоа е тајната за да биде успешна магиајта – рече фолкерката во емисијата „Magazine IN“ и сите слатко ги насмеа во студиото.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close