Кафе муабет

Маја Шупут направи потег со кој ги воодушеви сите: Ја донираше облеката на Блум на шестмесечно бебе од Украина!

Пејачката реши да помогне...

Хрватската пејачка и претприемач Мaja Шупут периодично ја донира облеката од својот син Блум откако ќе ја израсне.

фото инстаграм/Маја Шупут

Таа веќе го направи тоа двапати, а сега одлучи да подари облека меѓу шест и девет месеци на бебе кое пристигна во Хрватска од Украина.

фото инстаграм/Маја Шупут

„Се одлучивме за бебе од Украина, има шест месеци, е во Грабовац кај Раковица. Лично контактирав со градоначалникот, ќе дојде во Загреб да земе бебешка облека. Ќе ставиме играчки, мислам дека го избравме најдобро“, рече Маја додека таа и нејзиниот син ги пакуваа работите за да му ги предадат на градоначалникот.

фото инстаграм/Маја Шупут

Додека таа зборуваше, Блум ја проучуваше својата стара облека.

фото инстаграм/Маја Шупут

„Бебето има шест месеци и нема апсолутно никаква врска со тоа. Сега јас и Блум ќе ја пакуваме целата облека што ја имаме за бебето“, додала Маја.

фото инстаграм/Маја Шупут

Таа набрзо покажа торба полна со облека и играчки кои ги доби бебето од Украина, и се надева дека со тоа барем малку ќе и ги олесни бегалските денови на мајката и ќе ја ослободи од барем една грижа.

фото инстаграм/Маја Шупут

Блум наполни една година

Маја Шупут вчера на својот Инстаграм профил сподели среќни вести. Имено гордата мајка објави дека нејзиното синче Блум го прослави првиот роденден.

фото инстаграм/Маја Шупут

Таа на својот Инстаграм профил покажа и како изгледа роденденската прослава, но и со трогателни зборови му го честиташе роденденот на својот син.

фото инстаграм/Маја Шупут

-Среќен роденден на најголемата љубов во мојот живот ! Ти благодарам за најубавата, највозбудливата и најемотивната година досега. Ти си сè што може да посака една мајка, најискрената и најрадосната душа полна со љубов. Те сакам до небо и назад и така натаму 365 дена и засекогаш. Нека биде најсреќниот 1 роденден, напиша пејачката.

фото инстаграм/Маја Шупут

Покрај честитките, Маја објави неколку фотографии од своето момче. Нејзините придружници беа воодушевени од малиот Блум. Момчето одамна ги освои срцата на обожавателите на Маја.
Нејзините обожаватели секојдневно уживаат во авантурите и деталите од нејзиниот семеен живот, кои таа ги споделува на својот Инстаграм профил.

фото инстаграм/Маја Шупут

Секако најголем интерес кај јавноста уште за време на бременоста, пројави името што двојката реши да му го даде на своето синче.

фото инстаграм/Маја Шупут

Таа и сопругот Ненад во последен момент се решија да му го дадат името Блум на својот наследник.

фото инстаграм/Маја Шупут

– Кога го донесовме дома, го гледавме со часови, сфативме дека тој е толку симпатичен, тој е едноставно Блум. Името е кратко, името е модерно, ова е 21 век и времињата се менуваат колку и тоа да не му се допаѓа некому. На крајот на денот, на никој не треба да му се допаѓа, тоа е навистина наш избор и името ќе го носи моето дете – раскажува г-ѓа Шупут Татаринов.

фото инстаграм/Маја Шупут

Инаку по сите критики кои ги доби за името на детето, Маја на својата објава на Инстаграм објави дека според речникот на Кембриџ, зборот „блум“ значи здравје, убав изглед и енергија, а се повикала и на Names.org, наведувајќи дека името Блум значи „златно срце“ и „ пламен на змеј ‘. Блум, покрај цвеќето, го симболизира и челикот.

фото инстаграм/Маја Шупут
фото инстаграм/Маја Шупут

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close