Кафе муабет

Марија Шерифовиќ: Направив ДНК тест и дознав интересни информации!

Сакала да дознае се за нејзините корени...

Марија Шерифовиќ за српските медиуми открила дека направила ДНК тест и дека резултатите од истражувањето се многу интересни.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Пејачката во емисијата „Сценирање“ изјави дека отсекогаш имала голема желба да дознае се за нејзиното потекло.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Фамилијата Шерифовиќ беа богаташи во Врање и отидов да копам да видам кои се и што се, во градскиот музеј има разни работи од прабаба ми и прадедо ми, но ќе дознаам, бидејќи сакам баш прецизно да се занимавам со тоа…

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Дури неодамна направив и ДНК тест, генетски тест, да видам од каде влечам корени. Тоа се прави преку плунка и тоа истражување трае околу 45 дена, а потоа ја добивате точната географија од каде потекнуваат вашите корени“, рече таа.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Пејачката додала дека за време на истражувањето што го направила дознала дека има проблеми и со глутенот.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

„Значи, мене има каде ме нема… Не сум во Кина, Австралија и Нов Зеланд, но 60,9 проценти се во Грција и Балканот, што е логично со оглед на нашата историја. Така дознав и дека имам „Проблем со глутенот. Забавно е да се знае од каде доаѓаш“, рече таа.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Да потсетиме, Марија Шерифовиќ во истата емисија проговори за односот со родителите, но и за нивниот развод и откри како тоа влијаело на неа.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Пејачката истакна дека не можеме да ги избереме нашите родители, но дека не би ги менувала своите бидејќи тие ја направиле таква каква што е денес.

фото инстаграм/Марија Шерифови

– Би рекла дека нивните улоги се еднакви. Не можеме да избереме родители. Дали би ги смениле? Голема е веројатноста да не би, затоа што кога би ги променила веројатно би билз обичен и досаден човек, а тоа не можам да го замислам. Затоа што нз сè што е досадно и обично никој не се сеќава. Клучната улога е во мојот живот игра тоа што имав вакви родители. Нивната желба беше да почнам да се занимавам со овој бизнис на 18 години, па така главна отскочна даска ми беше и нивна најголема поддршка – истакна пејачката во емисијата „Сценирање“.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Пејачката исто така откри како разводот на нејзините родители влијаел на неа и посочи дека тој момент не ја погодил.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

-Тој момент не ме погоди ниту ме интересираше, бидејќи таа година се преселив во Белград. Го започнав мојот живот и им реков да прават што сакаат. Требаше да го направат тоа одамна, наместо да гледаме разни циркуси. Тоа е мојот единствен јавен апел до сите луѓе кои имаат деца. Подобро е да имате здрави и насмеани родители отколку пеколни детства каде децата треба да преживеат нешто што не сакаат поради нивните родители. Тоа е мојот став, не мора да значи дека е точен, туку е мој – изјави пејачката.
Инаку пред три недели Марија Шерифовиќ откри дека минува низ тежок период бидејќи лекарите на нејзиниот татко му го ампутирале прстот, па после тоа пејачката го сместила во дом бидејќи страшно го поднел сето тоа.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

– Ма колку Марија е блиска со мајка и, таа толку го сака и својот татко. Секогаш била од помош за се. На него најдобро ќе му биде во тој старечки дом.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Марија се провери, добри се условите, храната, медицинска нега, се е како што треба. Рајко е супер човек, но сака да пие, и потоа тој веќе не е истата личност, зборува извор близок до пејачката.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

– Марија не сака да и се гледаат емоциите, тоа само на најблиските го покажува. Падна дури и во депресија.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Се се надева дека ќе успее да му помогне, но прво тој треба да сака, а очигледно не е подготвен за тоа.
Не секогаш добро се согласувала со својот татко, но жал и е. Сам да живее болен повеќе не може, во домот е згрижен, но пати за својата куќа.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

И на Верица исто и е жал, иако немале сјаен живот.Не може да и биде сеедно додека гледа како поранешниот сопруг со кого има дете пати, открива изворот.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close