Дом и семејство

Манекенката со македонски корени за прв пат прозборе за разводот од Огњен Амиџиќ: Си ја отвори душата, кажа во каков однос е со водителот

Тие се во добри односи поради синот...

Иако важеа за еден од најхармоничните парови, манекенката Данијела Димитровска и водителот Огњен Амиџиќ пред четири месеци ставија крај на бракот кој го негуваа десет години, а сега за прв пат проговори за разводот, како и за врската со поранешниот сопруг.

Фото Фејсбук/Данијела Димитровска

– Јас и Огњен сме во коректен однос, всушност во нормален, тоа ни е важно поради здравиот развој и раст на нашето дете. Се слушаме апсолутно секој пат кога има нешто поврзано со Матија. Гледаме да бидеме меѓусебна поддршка на овој нов пат. Ги надминуваме сите потешкотии – изјавила Даниела, а потоа открила дека нејзината сестра и е голема поддршка, но дека тие две се многу различни.

Фото Фејсбук/Данијела Димитровска

– Мислам дека Ивана е многу поубава од мене. Таа е некој што се занимава со психологија. Кога го имате тој мир и рамнотежа, тогаш зрачите дополнително. Постара сум и затоа сум позаштитнички настроена кон неа – изјавила манекенката.

Фото Фејсбук/Данијела Димитровска

Неодамна и водителот Огњен Амиџиќ реши конечно да прозборе за разводот во емисијата „Во терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“.

Фото Фејсбук/Данијела Димитровска

Водителката го праша Огњен Амиџиќ дали бил заљубен во поранешната сопруга Данијела Димитровска, на што тој кратко и јасно одговори: „Па да бев сум. Искрено, бев“.

Фото: Инстаграм/ Данијела Димитровска

– Се што правев во мојот живот поврзано со емоциите секогаш беше од срце. Никогаш не влегов во ниту една приказна за каква било корист, на кој било начин. Секогаш беше искрено. Секогаш беше најчисто, и во смисла на емоции и се. Така сум воспитан, тоа доаѓа од дома. Секоја љубов треба да биде љубов заради љубовта. Љубов што се случува. Отсекогаш сум зборувал малку за моите бракови и секогаш се согласувавме да не зборуваме за тие работи бидејќи во медиумите секогаш кога некој ќе каже нешто може да се напише некој наслов, да се продолжи некоја приказна. Тогаш има проблем бидејќи син ми веќе користи интернет и може да прочита нешто што нема да му се допадне. И тогаш, во врска со тие работи, а во договор со мојата бивша сопруга, бев за тоа да не се зборува од проста причина што ќе ја зачуваме нашата приказна таква каква што е суштински и дека ќе го заштитиме синот во таа приказна. – изјави Огњен во емисијата „На терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“.

фото принтскрин

На прашањето дали разделбата се уште го боли, тој одговори:

фото архива

– Сето тоа се уште свежи работи кои се сложуваат, велам дека најважно е да се разбереме, да се договориме и да направиме здрава приказна со личноста со која сте биле партнер и родител.

Фото: Инстаграм/ Данијела Димитровска

– Ова не се работи што можете да ги заклучите и спакувате. Тоа е период на приспособување во однос на тоа како се да функционира на најдобар можен начин – рече Огњен, а на прашањето дали чувствува вознемиреност, тој одговори:

Фото: Инстаграм/ Данијела Димитровска

– Поминав низ фази на прифаќање, размислување, одмерување, рационализирање, поставување на работите. Некаде се осознавate себеси, ја сфаќаte реалноста…

Фото: Инстаграм/ Данијела Димитровска

– Сум имал различни фази, но тежок сум на солзи. Имав подеми и падови во тие приказни и многу разговори и мислам дека ова е период во кој се уште се прилагодувам на се. Она што најмногу ни помогна во таа приказна е што разговаравме и сфативме дека токму тоа е тоа, заврши една фаза, започнува втората фаза во која треба да сфатиме што и како. Имаме прекрасно дете кое треба да продолжи да ја чувствува истата љубов, рече Огњен во споменатата емисија.

Фото: Инстаграм/ Данијела Димитровска

.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close