MAMA

Луѓето родени во октомври имаат најголеми шанси да доживеат старост: Еве зошто!

Луѓето родени во октомври имаат поголема веројатност да доживеат старост, покажа една студија

Откријте зошто луѓето родени во октомври се насмевнуваат на долговечноста

Луѓето родени во октомври имаат поголема веројатност да доживеат старост, покажа една студија.

Имено, истражувачите од Универзитетот во Чикаго ги споредиле податоците на стогодишниците родени во октомври помеѓу 1880 и 1895 година со податоците на нивните браќа и сестри, како и на сопружниците.

Студијата покажа дека луѓето родени во октомври имаат многу поголеми шанси да доживеат сто отколку оние родени во април. Откриле и дека луѓето родени во септември и ноември исто така живеат подолго од просекот.

Постојат неколку теории кои се обидуваат да ги објаснат податоците до кои излезе новата студија. Според една теорија, бебињата родени во октомври се помалку изложени на сезонски болести затоа што во октомври нема екстремно ниски и високи температури, за разлика од децата родени во текот на летото или зимата.

Можеби породувањето на есен штити од сезонски болести, а тоа може да влијае на нечија долговечност. Сепак, истражувачите не се сосема сигурни.Што влијае на долговечноста?

Во игра се многу фактори, а генетиката игра голема улога. На долговечноста повеќе влијаат навиките во исхраната, физичката активност, избегнувањето лоши навики, како пушењето и другите пороци.

Еве ги причините зошто нивните бебиња се посебни.

Покрај тоа што се верува дека имаат талент за спорт, овие бебиња имаат и голем број други интересни придобивки, покажало истражувањето. Ние ви донесуваме неколку причини зошто октомвриските бебиња се посебни.

Истражувањата покажаа дека децата родени во октомври најчесто стануваат спортски sвезди. Една студија која разгледала издржливост и сила кај училишните деца, дошла до заклучок дека „децата родени во октомври се посилни од оние родени во кој било месец, освен во септември и ноември“.

Ова се смета дека е причина за зголемена изложеност на витамин Д во бременоста. “Децата родени во есента имаат малку повеќе коскена и мускулна маса. Ако рано се активираат и се вклучат во спортски активности, ги имаат сите предуслови за успех”, изјави д-р Гавин Сандеррок од Универзитетот во Есекс за списанието Newујорк.

Повеќе американски претседатели се родени овој месец од кој било друг. Aдон Адамс, Радерфорд Б. Хес, Честер Артур, Теодор Рузвелт и Џими Картер се некои од познатите славни кои се родени во октомври.

Не е позната точната причина зошто помалку деца се раѓаат за Ноќта на вештерките, празник кој паѓа на последниот ден од октомври, во споредба со бројот на деца родени на Денот на вљубените во февруари. Научниците од универзитетот Јеил велат дека влијанието може да има врз потсвеста на мајките кои не сакаат нивните деца родени на овој празник „вештерка“.

Според една студија од 2011 година на Универзитетот во Чикаго, луѓето родени во октомври поверојатно ќе го слават својот 100ти роденден отколку оние родени во април. Друга студија открила дека бебињата родени во октомври биле со помал ризик од сите болести, особено кардиоваскуларните заболувања.

Можно е тие да живеат подолго затоа што имаат поздраво срце. Научниците исто така ја поврзаа долговечноста со фактот дека луѓето родени во октомври се често со добро ментално здравје.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close