Кафе муабет

Кревет од бајките за малиот Шијан: Баба Гоца ја почитува традиццјата!

Бојана и Зоран вчера го напуштија родилиштето, а гордата баба Гоца подготви се како што налагаат обичаите за дочекот на нејзиниот прв внук...

Синот на Гоца Божиновска, Мирко Шијан, вчера ги изнесе неговата избраничка Бојана Родиќ и неговиот син Зоран од родилиштето, а бебето дома во Сурчин го чекаше соба само за него со специјално дизајнирани детали.

фото Курир.рс
фото Курир.рс

Имено, Бојана го сподели креветчето на најмладиот Шијан на својот профил на Инстаграм. Новопечените родители се одлучија за сини тонови за своето момче, но и перница на која е напишано презимето Шијан.
Мирко дојде во породилната болница со маслиново зелен транспортер за бебиња од позната марка. А домашните медиуми пишуваат дека нивниот комплет, кој се состои од бебешка количка, седиште за автомобил и транспортер, чинел 1.000 евра.

Фото Инстаграм/Бојана Родиќ

Да потсетиме, Мирко и Бојана ќе живеат со својот син во неговиот семеен дом во Сурчин, а додека приземјето е планирано за мајката на Шијан,пејачката Гоца, новите родители ќе живеат на првиот кат, што го уредија според нивните потреби уште  пред да се роди нивниот син Зоран.

Бојана и Зоран вчера го напуштија родилиштето, а гордата баба Гоца подготви се како што налагаат обичаите за дочекот на нејзиниот прв внук.

По гала-прославата во Сурчин, по повод раѓањето на малиот Зоран, баба Гоца се фрли на чистење на вилата за да биде сe цакум-пакум, за бебето и мама само да уживаат.

фото инстаграм/Бојана Родиќ

Божиновска сама ја подготви погачата, и го испече пилешкото, а на нивната трпеза ќе има многу други деликатеси. Патем, бидејќи мајката и бебето треба да се одморат првите 40 дена, гордата баба се погрижи барем за тој период да биде целосно слободна и да и помага на нејзината снаа.

фото инстаграм/Бојана Родиќ

Бојана и Мирко го крстија синот по таткото на Мирко, а Шијан беше придружуван од сестрата на Бојана, Наташа Родиќ.

Новопечениот татко објави неколку фотографии и видеа од неговиот татко, кик-боксер, кој важеше за водач на кланот Сурчин, и кој беше уби-ен во Белград пред 22 години.

Фото Инстаграм/Мирко Шијан

Мирко се сети на својот покоен татко Зоран и посвети емотивна порака.

– Имаш внук. Те сака твојот син. Ти благодарам, мамо, бидејќи си најдобра мајка и моја лавица – напиша Мирко.

фото инстаграм/Бојана Родиќ
фото инстаграм/Бојана Родиќ
фото инстаграм/Бојана Родиќ

Мирко го загуби својот татко Зоран кога имаше само седум години, а неколку години подоцна посвети тетоважа на раката.

Фото Инстаграм/Мирко Шијан

Да потсетиме, Мирко не ја криеше среќата кога го доби својот син, па направи вистинска прослава во Сурчин во неговиот дом, каде се појавија и Вељко Ражнатовиќ и други познати личности.

фото принтскрин
фото инстаграм/Бојана Родиќ
фото инстаграм/Бојана Родиќ

“Сакам да ја поздравам мојата снаа, мојата кукла и да го бакне мојот внук, мојот Зоки. Биди сигурна дека тука се сите што г сакам. Извини, само едно лице недостасува, но се надевам дека не гледа од горе. Се бореше за нашиот син да може да ужива “, рече Гоца преку звучникот за време на прославата.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close