MAMA

Коронавирус: Дали 20 секунди миење раце со сапун или гел се доволни за да се уништи вирусот Ковид-19?

Покрај изолацијата, носењето маска и социјалното дистанцирање, сапун и вода играат важна улога во борбата против Ковид-19, што лесно може да се заборави.

Дали сапунот и водата се доволно добри како другите средства за дезинфекција за да спречат респираторни заболувања и кардиоваскуларни проблеми предизвикани од овој вирус?

Покрај изолацијата, носењето маска и социјалното дистанцирање, сапун и вода играат важна улога во борбата против Ковид-19, што лесно може да се заборави.

Тоа е нешто што многумина од нас го прават инстинктивно, скоро како да е мускулна меморија, повеќе пати на ден. Но, во минатото, тоа ретко беше толку важно како во последните шест месеци.

Меѓу арсеналот на оружје против вирусот корона – маски, самоизолација и социјално дистанцирање – има и еден што не смее да се занемари: миење раце. Кога вирусот корона се појави како глобална здравствена закана во февруари, здравствените агенции побрзаа да ги советуваат луѓето како да се заштитат. еден нов предлог – повторуван ден за ден, во вести, реклами и интервјуа со експерти – да ги миете рацете со сапун и топла вода најмалку 20 секунди.

Екстремно миење на рацете настрана

Шест месеци подоцна, збунувачката глобална слика за ненадејниот скок на бројот на заразени и локализирани изолации – како што е полицискиот час неодамна воведен во Мелбурн, Австралија – ги прекина советите за миење раце.

Меѓу бесните реакции во некои кругови против носење маски, овој втор сребрен кuршум против инфекцијата со коронавирус испадна од центарот на вниманието.

Етиопско набљудувачко истражување, кое допрва треба да биде потврдено од колеги научници, открило дека помалку од 1 процент од над 1.000 луѓе кои посетуваат болници правилно ги мијат рацете.

Но, дали советот се смени?

Воопшто не, велат експертите. Ако нешто, тоа е двојно повеќе присутно.

Може ли со тест на плунка да се стави крај на пандемијата

„Овие вируси имаат мембрани кои ги опкружуваат нивните генетски честички наречени липидни мембрани, бидејќи тие имаат мрсна, масна структура“, вели тој.

„Тој вид структура може да се неутрализира со вода и сапун.

„Не сум чул за ништо што успешно би го намалило времето за миење раце“, вели Гилберт.

„Треба добро да ги навлажнете рацете, да ги испуштите сапун и да создадете точна количина на пена, а потоа да ги мачкате рацете за добри 20 секунди, одејќи во сите агли и свиоци“.

Тоа дава доволно време, вели Гилберт, за да се појави хемиска реакција помеѓу липидната мембрана и сапунот.

„Постојат и други предности – сапунот добива доволно време да го искриви тој материјал.“ И со топла вода, додава Гилберт, сето тоа што се бори против вирусот „се случува малку побрзо“.

Мартин Микелис, професор по молекуларна наука на Универзитетот во Кент во Велика Британија, вели дека само водата не е доволна за да се оневозможи вирусот.

Колку често сè уште треба да ги миеме рацете?

Во раните фази на пандемијата, научниот совет на британската влада беше луѓето да мијат раце на секои неколку часа – и покрај фактот дека поголемиот дел од населението беше заклучено во своите домови.

Гилберт вели дека тоа навистина не е потребно за оние кои претежно седат дома во текот на денот – иако треба, се разбира, да ги мијат рацете нормално по користењето на тоалетот, пред да подготват храна или да се хранат.

Оние што се грижат за некој кој страда од Ковид-19 – и многу други вируси, да бидам искрен, веројатно ќе сакаат почесто да ги мијат рацете, особено ако стапат во контакт со предмети или површини што ги допрел или кашлал заразен пациент.

Друга студија, предводена од докторантот Ти Муи Фам од Универзитетот во Утрехт, покажа дека миењето на рацете веднаш по контакт со можна инфекција

Миењето на рацете е, се разбира, многу полесно кога имате при рака сигурен извор на вода.

Во помалку развиените делови на светот, водата е многу понесигурен ресурс – и во многу од овие места, јавните здравствени стандарди и условите за живот често не се идеални.

Покрај тоа, овој месец Светската здравствена организација објави дека само две од пет училишта низ целиот свет имале соодветни услови за миење на рацете пред да избувне пандемијата на коронарниот вирус.

И Гилберт и Микелис се согласуваат дека водата не мора да биде квалитетна за пиење за да биде ефикасно оружје против коронавирусот.

Пандемијата на коронавируси се чини дека има пренесено влијание врз сезоната на грип во првата половина на 2020 година, покажуваат доказите.

Без вообичаениот нормален човечки социјален контакт во првите неколку месеци од оваа година, стапките на грип драматично опаднаа, а со нив загубитена живот од грип.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close