Кафе муабет

Кога Емина готви тоа изгледа вака: Можат да и подзавидат и светски познатите готвачи

Се храни здраво...

Емина Јаховиќ важи за една од најатрактивните музички ѕвезди која откако ја започна својата кариера, сфати дека освен талент, неопходно е и ѕвездата да изгледа убаво.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Во нејзиниот случај, генетиката делумно го направи своето, делумно нејзините совршени црти на лицето се должат на естетската хирургија, меѓутоа, кога станува збор за нејзиното извајано тело, заслугата е исклучиво на самата неа.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Диетата на Емина Јаховиќ со години е под посебен надзор на нутриционист кој ја исклучува употребата на шеќер и житарки, како и други генетски модифицирани намирници. Паралелно со тоа, дел од нејзиното секојдневие се и напорните тренинзи,и благодарение на тоа Емина го носи епитетот извајани нозе.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

И покрај тоа што роди две деца, таа изгледа совршено.

Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

Со оглед на тоа што и таа е жива душа, пејачката открива дека и таа сака да јаде благо и нешто посолено, па еднаш месечно го практикува таканаречениот „Cheat day“ кога може да јаде се, на што нејзините наследници Јаман и Јавуз се исклучително среќни.

Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

Таа пред некој ден подготви тестенини со доматен сос, а фотографиите кои ги воодушевија гурманите ги сподели со своите следбеници на „Инстаграм“ со коментар на Пене Ригата Сицилијана.

фото принтскрин/инстаграм

Во продолжение ви го претставуваме рецептот на Емина:

Состојки:

1 голем модар патлиџан (или 2 помали)
1 главица кромид
1 чешне лук
1 или 1,5 сос од домати

капри
2 лажици ситно сечкани суви домати
малку бибер
малку шеќер
Маслиново масло за пржење на модриот патлиџан и кромид
рендан пармезан
сол, бибер, оригано

фото принтскрин/инстаграм

Начин на подготовка:

Синиот модар патлиџан исечкајте го на ситно и пропржете го со маслиново масло. Во друго тавче продинстајте го ситно исечканиот кромид, додајте ги сечканите суви домати, па конзервираниот и на крај модриот патлиџан. Зачинете по желба и по вкус, па варете на тивок оган 15-20 минути. За тоа време варете ги тестенините, но внимавајте да не се преварат. На самиот крај измешајте сè и одозгора додадете рендан пармезан.

фото принтскрин/инстаграм

Диетата на Емина Јаховиќ е специфична по многу нешта, но пејачката веќе се навикнала и нема потреба да прави многу грешки. Слободниот ден е сосема доволен за да ги задоволи своите слатки желби.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Имала тешко детство

Пејачката Емина Јаховиќ неодамна зборуваше за своето тешко детство, каде откри дека била опседната со Лепа Брена, како и дека нејзиниот брат ја презеде улогата на главен маж во куќата по смртта на нивниот татко.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

“Никогаш не гледав пријател во брат ми, ниту во сестра ми. Тие беа пријатели, но не и другари. Татко ми почина кога имав 11 години, а брат ми веднаш мораше да ја преземе улогата на татко. Во тоа време имаше три жени во куќата и непријатна ситуација во земјата “, рече Емина и додаде:

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Мирсад мораше да созрее порано, така што никогаш немавме пријателство. Сестра ми беше некако како мајка. Јас всушност имав многу подобри односи со мајка ми, за да и се отворам, да разговарам за некои љубовни проблеми, а не со сестра ми.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Таа раскажа и за сиромаштијата која владеела во нејзиното семејство.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

– Моите родители немаа наследство и живееја просечен живот како почитувани лекари. Се сеќавам кога, повеќе или помалку, сите луѓе во Белград живееја тешко. Имаше моменти кога и патлиџанот ни беше луксуз.

Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

Гледав како некои деца во соседството јадат киндер-јајце или чоколада која пука во устата. Сето тоа ми беше недостижно. Во време на превирања и војни, мајка ми ставаше млеко и јогурт во ладилникот кои не смеевме да ги земеме, ги чувавме за црни денови.

фото инстаграм/Емина Јаховиќ

Гардеробата што ја носев како девојче најчесто беше истата што претходно ја носела мојата постара сестра. Затоа сега кога имам, никогаш не се расфрлам. Сакам да купам, но само тоа што ќе го носам. Немам хирови – раскажа Емина.

фото инстаграм/ Емина Јаховиќ

Пејачката изјави дека мајка ѝ многу вложила во неа и во нејзините брат и сестра за тие да станат успешни луѓе.

Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

– По смр-тта на татко ми, ниту еден маж не ни донесе дома. Дури никогаш не дозволуваше да зборуваме на таа тема. Премногу го сакаше – се отвори Јаховиќ.

фото инстаграм/ Емина Јаховиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close