Дом и семејство

Кејт Мидлтон не е тоа што мислевме- излезе на виделина нејзиното вистинско лице, откриени сите тајни: Вработениот откри како се однесува ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ

Таа е забавна и сака да се шегува...

Односите во кралската палата отсекогаш ја интересирале јавноста. Секогаш се наоѓа по едно врапче кое ќе прошепоти за се она што се случува, па така сега кралскиот батлер Грант Харолд, откри многу тајни за односот на Кејт и Вилијам.

фото инстаграм/Кејт Миделтон

Врската на принцот и принцезата од Велс ги маѓепса кралските чувари уште од почетокот на нивната романса, кога тие беа студенти на Универзитетот Сент Ендрјус.

фото инстаграм/Кејт Миделтон

19-годишниците ги вкрстиле патиштата откако се преселиле во истите домови, најпрво биле блиски пријатели а потоа започнале романтична врска во втората година од запознавањето.

фото инстаграм/Кејт Миделтон

Секако, ова беше приватен момент за парот далеку од очите на јавноста и малку се знае како се сложувале. Сега поранешниот кралски батлер Грант Харолд, кој седум години работеше за кралот Чарлс III, откри што се случило на почетокот на врската на парот. Опишувајќи ги нивните рани денови, тој вели дека омилениот пар, кој сега има три деца, бил како секои други момче и девојка.

фото инстаграм/Кејт Миделтон

„Тие не беа ништо поразлични од никој друг, лудо е да се каже кога ќе помислите кои се тие, но не беше поинаку. Она што го сакав беше тоа што Кејт, бидејќи е девојка и очигледно не е член на семејството, беше многу љубезна, пријателски расположена и се шегуваше со мене и со останатиот персонал. Се сеќавам дека имаше слободни денови кога работев некоја работа или оставав нешто во Хајгроув и тие беа наоколу, па често ги гледав кога се среќаваа“, рече тој.

фото инстаграм/Кејт Миделтон

„Секогаш беше забавно и убаво што се снаоѓав толку добро со нив и често ми велеа да патувам низ земјата со нив. Тоа е односот што го имав со нив“, вели тој.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

„Мислам дека тоа беше навистина посебно и не е невообичаено,  бидејќи во приватна куќа од вас се очекува да се разберете со семејството. Што се однесува до помладите членови на семејството, кај нив не сте вработени, но мора да имате контакт со нив. Има многу малку луѓе кои можат да го запознаат кралското семејство па така се чувствувате среќни што ќе ви го доверат тоа“.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

Сеќавајќи се на своето време во кралското семејство, батлерот Грант вели дека сонувал да се сретне со кралицата на 12-годишна возраст – и напишал писмо во кое го изразил своето восхитување.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

„Неколку пати и пишав на кралицата, а потоа во 2003 година, од која било причина, конечно ми кажаа дека има позиција. Имав шест месеци интервјуа, на крајот се сретнав со принцот Чарлс и тие ми ја понудија работата. Останав со Чарлс седум години. Некои луѓе велат дека седум години не се долго, но во светот на батлерите, седум години живеење со вас во куќата е прилично интензивно“.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

Неговата единствена улога значеше и дека ја гледаше семејната динамика како се развива и расте – додека Камила и Кејт влегуваа во семејството.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

Сеќавајќи се на раните денови, Грант додаде:

„Бев таму кога Чарлс се ожени со војвотката од Корнвол, бев таму кога момчињата заминаа на универзитет, кога Вилијам ја запозна Кејт и тие почнаа да излегуваат – а потоа престанаа да излегуваат некое време, што беше ужасно затоа што ги обожавав двајцата. За среќа, тие повторно се смирија“, вели Грант.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

„Бев таму на 60-годишнината од свадбата на кралицата и војводата од Единбург. Имаше многу работи низ годините од кои имав среќа да бидам дел и дури морав да танцувам со кралицата … Размислувајќи за тоа, 12 години не се толку долго време за да се претворат тие соништа во реалност“.


Опишувајќи ги неговите секојдневни должности, Грант додаде: „Најлесен начин да се објасни е како она што го гледате во Опатијата во центарот на градот, батлерите се таму за да се грижат за семејството – иако прилично познато семејство – се грижат за гостите. , сервирање оброци и пијалоци … но она што луѓето не го сфаќаат е дека вие сте и еден вид личен асистент и од нас се очекува да направиме сè да тече без проблеми , тогаш тоа е добар батлер. Тие сакаат некој што ќе направи работите да се случат“, вели тој, додавајќи:

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

„Имав можност да се грижам за Вилијам, Кејт и принцот Хари и ми беше забавно бидејќи не само што ги запознав додека бев на должност, туку ги запознав и надвор од работата. Одевме во истите пабови. Имајќи многу исти пријатели – секогаш знаев кои се и ги почитував, но многу добро се снаоѓав со нив. Сега е чудно, кога ги гледате како семејство и како постар член на кралското семејство, да се потсетите на деновите кога се дружев со нив само што го завршија факултетот“.

Фото Инстаграм/Кејт Миделтон

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close