Новости

КАЈЛИ МИНОГ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Ја победив опacната болест, но најмногу жалам за една работа!

Имала само 36 години кога дознала за болеста

Кајли Миног важи за една од најсексипилните пејачки на сите времиња, која денес иако има 50 години, речиси никој не би и дал повеќе од 30.

 

 

Својата популарност ја достигна кога ја објави песната „Can’t Get You Out Of My Head“ која се емитуваше секој ден на МТВ.

Имено, Миног сега повторно е во центарот на вниманието  најмногу поради својот неверојатен изглед. Уште на почетокот на нејзината кариера, менаџерите и издавачките куќи немаа проблем да ја промовираат како секси џебна Венера.

 

 

Кога се врати на поп музиката во 2000 година и го издаде синглот „Spinning Around“, медиумите не престанаа да пишуваат за нејзиниот задник кои изгледаше совршено во минијатурни златни шорцеви.

Кајли во една прилика откри неколку едноставни правила за нега на кожата на лицето до кои се придржува.

 

 

„Знам дека ова може да звучи како досадна информација, но мој совет е редовно да нанесувате заштитна крема, да го чистите лицето со марамчиња наменети за тоа и секогаш да ја тргате шминката пред спиење“, изјави Кајли.

Но, изгледот и пеењето не се единствените таленти на оваа легендарна пејачка.

 

 

Таа кариерата ја започнала како дете, а за прв пат била забележана во популарната серија „Соседи“, која се прикажувала во Австралија и Велика Британија од 1986 до 1988 година. Веднаш штом заврши снимањето на серијата, Кајли реши да и се посвети на музиката. Првиот албум што го сними излезе под едноставниот наслов „Кајли“.

За жал, во моментот кога мислеше дека го живее својот сон, таа ја дозна лошата вест. На пејачката и била откриена грутка на градите, но лекарите ја увериле дека сè е во ред. Таа имаше само 36 години и дотогаш немаше поголеми здравствени проблеми. Сепак, реши да побара второ мислење и дијагнозата за рак на дојка беше потврдена.

 

 

“Се сеќавам кога ја дознав дијагнозата, до тогаш никој не знаеше за таа болест. Зборував со мојот брат и тогашното момче во канцеларијата на докторот. Сите бевме во неверување и решивме да одиме на кафе. Келнерот не поздрави со типично:” Еј, како си денес? ‘. Сите некако му одговоривме дека сме добро и му се заблагодаривме за прашањето како да сме роботи.  Во то авреме мислев дека нема потреба никој друг да знае како се чувствувам јас. Помислив, утре истата личност ќе го отвори весникот и ќе рече : ‘О Боже, таа беше тука вчера а ние не знаевме …’ ”, рече Кајли во неодамнешното интервју.

Дијагнозата беше проследена со хируршка интервенција, а подоцна и со хемотерапија.

Во февруари 2006 година, пејачката јавно објави победа над сериозно заболување, но сепак целата ситуација и го промени животот.

 

 

“Тоа е голема промена. Пред и потоа”, рече Миног, додавајќи: “Сега, со оглед на состојбата со коронавирусот во светот, многумина велат дека ова е” новото нормално “, но мислам дека откако ќе успеете да го победите ракот или некоја друга болест што може да го промени твојот живот, само треба да се прилагодите на ова. Животот е низа предизвици и треба да се стремиш да доживееш што е можно повеќе добри работи. Сега навистина чувствувам дека животот се состои од убави моменти вредни за славење, и треба да се навикнеме, бидејќи ќе доживееме и добро и лошо “.

Кајли вели дека една од најлошите последици кои ги остави опаката болест кај неа, е тоа што не можеше да има деца, и да се оствари во улогата на мајка. Кајли сега има 52 години, а до дијагностицирањето немаше деца.

 

 

“Сите велат дека има повеќе опции, но не сум сигурна. Сега сум во педесеттите години и имам малку поинаков поглед на животот. Не можам да кажам, дека не ми е жал и секако дека сум тажна, но не можам да бидам очајна. Се разбира, дека се прашувам како би било да имам деца или да забременам по некое чудо. Не знам дали воопшто би можела да се снајдам сега“, открила таа.

Доживеала нервен слом по разделбата со британскиот актер

 

Австралиската пејачка Кајли Миног пред неколку години беше во врска со 19 години помладиот британски актер Џошуа Сас.

 

 

Тие беа заедно две години, се свршија, но во 2017 ги изненадија сите кога објавија дека нивната врска е готова. Кајли призна дека тогаш и било многу тешко и дека доживеала нервен слом.

„Само сакав повторно да застанам на нозе. Моето тело беше загрозено, знаев дека морам да се излечам некако. Мислев дека тоа се вика нервен слон. Само си мислев: ’Не, не, не не…’ Почнав да се затворам во себе и мислев дека не сум добро“ изјави пејачката.

 

 

Таа потоа заминала на Тајланд за да закрепне, каде останала една недела.

„Бев длабоко потоната, но бргу се вратив. Беше тоа прилика да се вратам на себе, да станам посилна, похрабра и да започнам одново“.

 

 

 

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close