Новости

КАШЛИЦАТА НЕ Е ПРВ СИМПТОМ: Третиот бран на коронавирус се разликува од претходните- еве кога да се јавите на лекар!

Најчестите први симптоми на инфекција со коронавирус се различни во третиот бран

Светот се соочува со трет бран на коронавирус, а Десимирка Масал, која е раководител на здравствената служба за возрасни на Здравствениот дом во Врачар, истакна дека симптомите кај заболени од Ковид-19 сега, се разликуваат од оние претходните кои ги имаа пациентите заболени од коронавирусот од самиот почеток на пандемијата.

 

foto eZadar.hr

 

Десимирка Масал, за Танјуг истакна дека денес доминираат симптомите како: главоболка, болки во грбот, треска, а најчесто први симптоми на вирусот Ковид-19 се дијареја и повраќање.

 

 

“Кашлицата не е прв симптом сега и не е доминантна кај нашите пациенти. Кај потешки пациенти, кашлицата се јавува подоцна”, истакна таа.

Таа нагласува дека бројот на пациенти е зголемен сто проценти во споредба со периодот пред три недели и дека има многу повеќе први прегледи отколку контролни.

 

 

Масал посочува дека моментално доминираат помлади пациенти, и дека чекалниците се постојано преполни, пациентите чекаат долго за рентген, но и за лабораториски резултати.

Симптоми кои покажуваат дека сте прележале корона, а не сте знаеле!

 

Многумина и не знаат дека го прележале коронавирусот, па најверодостоен начин да дознаете дали сте прележале вирусо Ковид-19  секако е тест на антитела.

 

foto inz.ba/

 

Научниците пред извесно време посочија дека одредена група на симптоми може да укажат на тоа дека сте се избориле со ковидот, а не сте биле свесни за тоа.

„Кај повеќето луѓе коронавирус нема да предизвика големи компикации, а симптомите на оваа болест лесно со мешаат со симптомите на грип или настинка“, вели д-р Амиш А. Адаља од Центарот „Џон Хопкинс“, пишува „Мери Клер“, додека како потенцијални знаци на прележан ковид ги издвојува следните:

 

Тешката настинка 

Бидејќи настинката обично не предизвикува краток здив, сериозни главоболки и проблеми со варењето, можеби токму по ова се разликува од ковид-19.

Губење на сетилото за мирис и вкус

Овој симптом беше еден од првите кои се појави кај пациенти заболени од Ковид-19.

Она по што се разликува овој симптом во случај на зараза од коронавирус и грип е траењето на тоа нарушување. Кај заболените од ковид-19 тоа може да потрае и неколку месеци.

 

Опаѓање на косата

Опаѓањето на косата е уште еден симптом кој се поврзува со коронавирусот.

Губење здив

Овој симптом е најизразен кај пациентите заболени од коронавирус, а се јавува како резултат на воспаление на белите дробови кое го предизвикува ковидот.

 

Замор

Студиите покажале дека 53 отсто од заболените од ковид-19 и по два месеци од заразата чувстуваат голем замор и исцрпеност. Научниците истражуваат дека се работи за последица на индивидуалниот имунолошки одговоро или дека тоа е начин на кој коронавирусот функционира.

 

Долготрајна кашлица

Според студијата 43 проценти од луѓето со ковид-19 кашлале од 14. се до 21 дн после позитивниот резултат на тестирањето. Се работи главно за суво кашлање.

Со помош на  оваа табела направете разлика на симптоми меѓу настинка, грип и ковид-19:

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close