Uncategorized

Камерите снимиле се: Има видео од комуникацијата, Марија Шерифовиќ откри нови шокантни детали за скандалот мито во Гранд

Конечно го кажа своето мислење...

Веќе неколку недели на големо се пишува за наводната афера мито во Гранд продукцијата, откако мајката на Душан, Ната Вукадиновиќ, ја обвини Снежана, која му беше ментор на натпреварот, дека барала пари за тој да помине во следниот круг, па многу пејачи се огласија да и дадат поддршка на Ѓуришиќ а една од нив беше и пејачката Марија Шерифовиќ од која јавноста долго време чекаше било каква реакција. Марија за прв пат зборуваше на оваа тема и го кажа следново:

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

– Во изминатите седум дена се случуваше циркус по медиумите, намерно не се огласив, дури и едната моја изјава што се случи не беше официјална. Не чувствувам никаква потреба на таков начин да се рекламирам и коментирам. Сакав само да се осврнам на таа тема. Седум години седам во жирито на Ѕвездите на Гран, во првите три години беше класично жири без менторство. Во претходните четири години сите знаеме дека планина кандидати завршија кај мене. Да резимираме важна точка, на сите кандидати кои се со мене на почетокот им кажувам важна точка за тоа како функционира менторството. Со некои луѓе се гледаме помалку, со некои повеќе се зависи од нивните обврски. Немаме пропишани часови, време или начин да менторираме некого. Нема никаде како во Србија човек кој сака да се натпреварува на тацна да добие ментор кој е најпопуларен, најдобар во тој момент. Има слобода да праќа пораки, да разговара, да се дружи, што не е нормално никаде во светот. Што се однесува до оваа ситуација, не се сеќавам, но верувам дека не сум гласала за тој кандидат и тоа е почеток и крај на се. Ја прочитав пораката што ја напиша на Снежана, каде што рече дека е генијалец за мене и Мили, а тоа што и е ставено на грбот на Снежана Ѓуришиќ, мислам дека е фуј, бљак, мислам дека е одвратно и дека сите луѓе што учествуваа во тоа а ги има многу, навистина итно треба да почнат да се грижат за своето ментално здравје. Жена на која било возраст да клекне на под и да бара од некого пари, пари, пари е ужас. Секој квадратен метар од студиото е покриен со камери, тоа не постои или се случило, комуникацијата постои. За ова секако ќе се разговара на суд – заклучи Марија на својот канал на Јутјуб.

фото инстаграм/Марија Шерифовиќ

Душан неодамна ја раскажа својата страна на приказната.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Мене не ми бараше пари, директно и бараше на мајка ми, на мене индиректно. Сфатив од нејзината приказна: „Не го правам ова за џабе“, рече таа. Уште на нашата прва средба преку видео повик, таа рече: „Сето ова го добивате бесплатно“. Потоа рече: „Првиот пат е бесплатно“ – раскажа Душан за Мондо.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Не можам да кажам колку барала бидејќи мајка ми не ми кажа колкава е цифрата, сигурно била некоја сума. Директно и кажала на мајка ми дека бара пари. Сега колку бараше, навистина не знам колку мислеше дека ќе и дадеме – вели Вукадиновиќ.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

Душан вели дека му паднало чудно кога Снежана наводно ја барала мајка му додека биле на проба.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

– Таа виде дека добро се подготвив. И добро ме малтретираше. Јас пеам две песни “Ti za ljubav nisi rođene” и “I tebe sam sit kafano” а таа рече дека пејам многу добро. Пред тоа вели: Каде е мајка ти. Се прашувам што ли прашува за мајка ми. Чудно ми е што ја бара мајка ми. Следниот ден се подготвуваме за пробата. Другиот пар бевме јас и девојката, излегувам, гледам дека матрицата не е она што беше претходната вечер. Нема шанси да не пеам добро. Почнувам да пеам, не знам каде сум, како да сум пратен во НАСА, мојот глас не е мојот глас. Некој го измислува ова, па прекинувам и ги раширувам рацете и се слушаат гласовите на мајка ми и снаа ми. Што е ова со Душан, ова не е тој, што му прават. Одам кај мојот ментор – ја раскажува Душан својата верзија на приказната, обвинувајќи ја продукцијата дека му поставила погрешна матрица.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

-Јас само ја кажувам вистината, ако тоа е навреда за неа. Завршив основно музичко училиште, и нема шанси да фалширам, се обидуваа да ме наместат – продолжи Душан, кој побара од Снежана да ја спушти матрицата затоа што ќе фалшира.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

-Додека се сликавме слушам како некој вика, трчам низ ходникот и ја гледам мајка ми како седи, а Снежана клечи. Слушам како разговара со мајка ми на повишен тон. Снежана се врти и ми вели: Не ти е тебе тука местото, оди таму. Повторно велам, таа е постара жена, може да ми биде мајка, баба- заклучи Душан, кој се сомнева дека и Поповиќ е вмешан во се:

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

-Не ми е јасно зошто барала пари, можеби има договор со Саша Поповиќ. Можете да погодите кој ги дал парите, оние кои се гушкаат кога нивниот кандидат ќе победи. Зошто не ме праша мене, туку мајка ми, се прашувам и јас. Ајде да видиме ако нека има тужба не се плашам од ништо – рекол Душан.

Фото Инстаграм/Снежана Ѓуришиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close