Кафе муабет

Има 10 години и е врвен готвач: Се што ќе улови сам готви- родителите горди, Лука веќе ги освои срцата на најдобрите готвачи!

Тој веќе може да се спореди со врвните готвачи а се води од мислата дека за да бидете добар готвач, треба да вежбате ...

10- годишниот Лука Прпиќ стана хит на социјалните мрежи откако на својот канал на Јутјуб ги сподели своите кулинарски вештини.

Тој веќе може да се спореди со врвните готвачи а се води од мислата дека за да бидете добар готвач, треба да вежбате …

Лука детално објаснува како да се исчисти јагулата од конгери и да се направи супа и често открива трикови.

фото принтскрин

Утре да умраm, мирен сум затоа што знам дека светот останува во сигурни раце, неодамна коментираше еден од водечките хрватски готвачи Давид Скоко на најновата објава на Јутјуб на 10-годишно момче од Сењ, кое ги објавува своите кулинарски знаења и вештини на неговиот профил Млад рибар, правејќи едноставни и вкусни медитерански деликатеси.

Во досега објавените десетина видеа на Јутјуб, Лука Прпиќ (10) детално и трпеливо објаснува како да се исчисти јагула и да се направи супа од неа, шампињони во рерна, да се направи ослиќ на неколку начини …

Тој во двете најнови видеа покажува неверојатни кулинарски вештини подготвувајќи телешки ребра и свинско месо.

Сепак иако помисливте дека негова најголема љубов е готвењето не е така. Негова прва љубов е – риболовот која ја наследил од својот дедо.

– Риболовот и готвењето отсекогаш биле забавни за мене, а мојот бербер од Бугарија ми предложи да снимам сè што правам, па така започнав. Исто така, следам јутубери од риболов („Лудо море“, „Стариот рибар“, „Е фиснет“) и учам многу од нив. Покрај тоа, секогаш сакам да ја гледам мајка ми како готви и да и помагам – вели ова момче кое обично оди на риболов со пријателот на неговиот татко Зоран, соученици или, како што вели понекогаш сака да лови сам.

Морската платика најчесто се лови со мамка од мали црви и морски бас со мамки со жива глава. Кога ловите морски бас, немојте да стоите премногу блиску до крајот затоа што тој тогаш може да ве види и помалку веројатно е дека ќе го фатите. Тој е попаметен од другите риби.

За разлика од она што често го среќаваме во некои ресторани, ова момче знае дека компирот мора да се вари пред да се пече со риба, дека не треба да се лупи морскиот бас пред да се покрие со солена кора и дека треба да се внимава сол да не влезе во цревата , така што кромидот не влегува во секој рецепт, но понекогаш се користи млад кромид и слично.

– Најважно е рибата да е свежа, а чистењето е само прашање на пракса. Можете да најдете одлични упатства од готвачот Давид Скоко. Да се ​​биде добар готвач, потребно е многу вежбање, затоа вежбам цело време. Постојат многу мали нешта за кои треба да внимавате, кои можеби не изгледаат важни но можат да променат сè вели тој.

Освен неговиот најголем обожавател Анте, негова најголема поддршка се мама Мирна и тато Марин.

– Сите го поддржуваме и се радуваме на секој негов нов кулинарски потфат и деликатес. Најсреќни сме кога видеото ќе заврши бидејќи тогаш ние сме тие што седнуваме на семејната трпеза и уживаме во неговата храна велат гордите родители на Лука.

Како што велат луѓето – светот останува на младите, а Лука дефинитвно е доказ за тоа.

Тој се занимава со традиционална, медитеранска кујна и риболов, и е сјаен пример за тоа како да се следат соништата.

Едноставен рецепт како да подготвите ракчиња…

СОСТОЈКИ: магдонос, кромид, лук, маслиново масло, лебни трошки, бело вино, пире од домати, палента, ракчиња.

ПОДГОТОВКА: Сварете ја палентата, и кога ќе биде готова, истурете ја во сад. Исечете го кромидот и три чешниња лук. Исецкајте го магдоносот. Ставете малку маслиново масло во големо тенџере, додадете го кромидот и додадете малку сол. Додадете лук и оставете да врие. Додадете малку пасирани домати и бело вино, па лебни трошки, па магдонос и малку повеќе маслиново масло. Ставете ги ракчињата и оставете да се готват околу десет минути. Кога ракчињата ќе заруменат, тогаш се готови и можете да ги послужите со палента. Добар апетит!

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close