MAMA

ЗИМСКИОТ БРАН ЌЕ БИДЕ ПОТЕЖОК: Ако го правите почесто ова во вашиот дом ќе се заштитите себеси од инфекција

Кога коронавирусот ќе се додаде на здравствените проблеми што обично се појавуваат во зима

Според експертите, здравствените системи на многу земји ќе бидат целосно зафатени во зимата.

Кога коронавирусот ќе се додаде на здравствените проблеми што обично се појавуваат во зима, како што се астма, срцев удар, мозочни удари и грип, тоа значи дека здравствените системи на многу земји ќе бидат на работ на колапс.Научниците велат дека сите земји треба се подготвува за силен зимски наплив на вирусот, кој ќе биде посилен од почетниот бран на епидемијата.

Бидејќи поминуваме повеќе време во затворено во зима, полесно е да се шири вирусот. Покрај тоа, ќе биде уште потешко да се идентификува корона, бидејќи нејзините симптоми се слични на другите вируси. Кога се додава дека здравствените системи во многу земји веќе биле погодени, прашањето е како ќе се справат со овој зимски удар.

Академијата за медицински науки на Велика Британија направи моделот „најлошото сценарио“, така што тие ќе знаат како да се подготват за зима.

– Мора да сториме се што е во наша моќ да останеме здрави оваа зима, за да може приоритет да биде на најранливите – вели д-р Стивен Холгејт за Си-Ен-Ен, додавајќи дека имаат уште три месеци да се подготват и дека ова е клучен момент кога може да се стори нешто да се спречат страшните последици од зимскиот бран на вируси. И што можат да направат луѓето за да се заштитат себеси? Еве што вели тој: ОСТАВЕТЕ ГИ ОТВОРЕНИ ПРОЗРИТЕ.

Во зима, вирусите се поактивни, бидејќи тие седат повеќе во затворен простор, така што тие се полесно да се пренесат. Покрај тоа, бидејќи денот е пократок, помалку време се троши надвор. Лошата вентилација со гужва во затворен простор е идеално сценарио за ширење на вирусот. Покрај тоа, пониската влажност, постудените температури и потемното време му помагаат на вирусот да преживее подолго на површините.

Затоа, советот е, секогаш кога можете, да ги отворите прозорците во зима и да избегнувате гужва во затворен простор.

СЕЗОНСКИ ВАКЦИН

Научниците велат дека оваа година е особено тешко да се предвиди каква ќе биде силата на годинешниот сезонски грип. Ако го погледнеме примерот на Хог Конг, можеме да видиме дека годинава, заради усогласеност со мерките, тие имаат помал број случаи на грип.

Сепак, важно е да се знае дека е можно да страдате и од грип и од Ковид-19 во исто време, што ќе го отежне пронаоѓањето на вирусот корона и неговите. Затоа сите доктори и научници се согласуваат дека сите треба да се вакцинираат против сезонски грип.

– Треба да се вакцинирате во есен, пред да започне циркулацијата на грипот. Ова може да спаси животи на многумина – апелираше доктор Роберт Редфилд од Американскиот центар за контрола и превенција на болести.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close