Кафе муабет

Живее живот во самотија: Има 3 пензии, не сака да инвестира во недвижнини, мачката ја вика ќерка- ЕМОТИВНА ИСПОВЕД НА ЛЕПА ЛУКИЌ !

Лепа Лукиќ не сака да инвестира во недвижнини...

Пејачката Лепа Лукиќ признава дека заработила многу пари во животот, но и дека не штедела и ги потрошила.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

Верува дека нема да има реприза на својот живот и затоа живее максимално бидејќи не планира да купува недвижнини зошто како што вели сигурно нема да ги понесе со себе во следниот живот.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Што е паметно во животот? Имаш еден живот. Паметно е да имаш пари за да не шкрипи во животот. Мора да живеете затоа што парите се за трошење. Не сум за ставање пари во сламена кеса. Јас немам два животи, па да кажам: кога ќе ум-рам, ќе има реприза на животот. Немам деца, ниту имам внуци со кои можам да се забавувам. Трошам пари, но имам многу пари за трошење. Не сум доволно луда да трошам се и да немам од што да живеам. Имам четворособен стан од 100 квадрати, со тераса од околу 150 квадрати. Што ми треба повеќе? – рече Лепа за српски Курир а потоа додаде:

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

-Имам жена која секој месец доаѓа да работи во мојот стан, ги работи само потешките работи, за другото јас сум одговорна, бидејќи сакам да бидам подвижна и да работам во мојот стан. Неможам да не се движам. Имам се што сака моето срце. Да се ​​биде паметен и да се инвестира во нешто. Кога ќе ги затворам очите, каде ќе оди сето тоа? Имам внуци од братучед ми, живеам за нив. Колку си давам себеси, толку им давам и на нив. Успевам да го издржувам моето потесно семејство. Го финансирав ресторанот на мојот братучед, кој тој го водеше со своите деца. Сите добија работа, имаат добри работни места.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Најмногу трошам на гардероба. Потекнував од сиромашно семејство и бев желна за се. Одам десет дена на турнеја во Германија, трошам се на гардероба, се качувам во авион и потоа се каам – истакна пејачката која има три пензии: национална, српска и канадска.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Имам три пензии. Едната е национална, бидејќи добив статус на истакнат уметник. Од друга страна имам српска пензија која ја добив за 35 години стаж и 55 години живот. Не се пријавив за пензија во Канада. Таму се омажив, и на сето тоа добив пензија. Мојот сопруг почина пред три години, но јас не му ја земав пензијата, туку добив пензија поради тоа што имам канадски пасош. Со тој брак добив и пензија. Не сум луда да ја фрлам ако дојде. Покрај тоа, имам постојани настапи. Додека пеам, жива сум и го работам тоа што го сакам – вели кралицата на народната музика, на која се уште и се додворуваат мажи.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Мажите се уште ми се додворуваат, но јас гледам покрај нив. Ова веќе не е возраст за такво нешто. Нема потреба да се залажувам во Србија. Повеќе не се гледам себеси како заљубена личност. Не ме интересира тоа. Се е љубов, не мора да биде љубов само со партнер – нагласува пејачката за чиј глас велат дека никогаш не остарел.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Не можам да го спасам гласот ако не е даден од Бога. Го пеам истиот тоналитет како и пред 50 години. Од Господ ми е даден гласот, најважно е кога е даден природно. Тогаш покојниот Новица Неговановиќ ме одведе кај професор за да ми ја постави бојата на гласот, но кога ме слушна тој професор рече: „Сè што ќе направам, ќе расипам. Ти си доделен глас од Бог. Нема што да се прави таму“. Никогаш не пеев со труд и никогаш немав вени на вратот. Не правам лица, природно пеам и затоа имам помалку брчки. Не можам да спијам два дена и две ноќи бидејќи кога пеам не сум уморна. Од друга страна, ги има во изобилие кои пеат на плејбек. Ако плаќа народот нека наплатат и 30.000 евра кога народот ќе дозволи пејачот да го слуша плејбекот. Зошто да не ги земе парите? – вели Лепа и додава:

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Никогаш во животот не сум пеела на плејбек на настап. Одеднаш имаме 200.000 пејачи чиј глас се пегла во разни програми. Така може да пее и мојата баба Живана – низ насмевка истакнува пејачката.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

На енергијата и шармот со кои плени можат да и позавидат помладите колеги, а таа откри во што е тајната.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

– Не се трудев да го одржам младешкиот дух, нема рецепт за тоа. Јас баш не спијам многу, одам и сега барам друштво, не сакам да бидам сама, не ја поднесувам осаменоста. Сакам кога сум во друштво. Одам да се дружам со млади, што да правам дома во четири ѕида, немам деца, имам само мачка во куќата – истакна пејачката за „Гранд онлајн“ портал.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

Нејзината желба да трае и да шири позитивни вибрации, секако и успева, а не е ни чудно што ја гледаме во емисии и меѓу помладата популација меѓу колеги кои и се исклучително драги.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

– Сакам да траам, сакам предизвици. Нема да го правам тоа што го прават старлетите. Ме викаат поради гледаност, па зошто да не одам кога секаде ме викаат – рече Лепа.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close