MAMA

Експертите откриваат детален план за заштеда: Со овие совети, најлесно ќе го зголемите буџетот за вашиот дом!

10 феноменални трикови што секој треба да ги знае

Експертите откриваат детален план за заштеда: Со овие совети најлесно ќе го зголемите буџетот за вашиот дом!

Ние често трошиме пари на непотребни работи, дури и без да сфаќаме. Експертите откриваат кои чекори се неопходни за да имате повеќе пари во буџетот на вашиот дом. Ако ги следите овие 10 чекори, ќе заштедите многу на годишно ниво.

Па ајде да одиме по ред:

Продадете сè што не користите или сте купиле по грешка, како што е гардероба која е голема или мала, што е можно поскоро. Најдобро е да се продадат старит телефони, компјутери и сè што не користите. Постојат многу страници каде што можете да продавате работи што не ви се потребни. Одличен начин да заработите дополнителни пари.

Престанете да купувате работи што не ви се потребни. Мора да престанете да купувате поради шопинг или досада или поради краткорочно чувство на среќа. Пред да направите какво било купување, запрашајте се дали навистина ви треба.

Намалете ја употребата на цигари, сокови и алкохол. На овој начин не само што ќе заштедите пари, туку и ќе го заштедите вашето здравје. Можете да направите кафе дома, наместо да плаќате 10 пати повеќе во кафулињата.

Спијте најмалку 8 часа. Иако можеби звучи како да има многу врска со заштедата, оваа навика ќе ви помогне да бидете поодморени, а потоа ќе донесете порационални одлуки и нема да трошите пари непотребно.

wallup.net

Елиминирајте ги сите дополнителни трошоци. Добро, размисли за што трошиш пари секој месец и исфрли сè што не ти треба. Наместо да одите во теретана, вежбајте дома. Можете и сами да направите педикир и маникир. Сè што можете да направите сами, ќе ви заштеди многу пари.

Не одете на шопинг кога сте гладни бидејќи ќе купувате еден куп работи што не ви се потребни.

Никогаш не купувајте флаширана вода, готово кафе, брза храна и слатки или закуски. Оваа навика може да „извлече“ многу пари од вашиот паричник, без дури да забележите.

Не земајте такси и намалете го возењето со автомобил. Користете јавен превоз, а уште подобро велосипед или скутер. Кога и да можете, обидете се да одите, здраво е и не чини.

Не земајте заеми во готовина за работи што не ви се потребни. Исто така намалете ги одложените купувања или проверете ги плаќањата. Вие ги трошите само парите што ги имате.

Следете ја продажбата и купувајте само на нив. Ова се однесува на храна, облека и обувки, но исто така и на технологијата. Продавниците за втора рака стануваат сè попопуларни, а во нив можете да најдете парчиња што никој друг ги нема. Покрај заштеда на пари, ќе бидете и феноменално обучени.

Исто така, би било добро да одвојувате одредена бројка секој месец. Колку и да е мала бројката, на крајот на годината ќе имате доста солидна залиха.

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close