Кафе муабет

Душан со шокантна изјава, тврди дека децата се жалеле од мајката – тие се несреќни покрај неа?!

Душан изјави дека не се слуша со неговите синови затоа што Тања им го одзела телефонот...

Тања Савиќ ги донесе своите синови Максим и Ѓорѓе од Австралија, каде минатата година ги однесе нивниот татко Душан Јованчевиќ.


Откако ги врати своите синови во Србија, Душан некое време не зборуваше во јавноста но сега откри дека децата, според неговите тврдења, не сакаат да бидат покрај пејачката.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Душан изјави дека не се слуша со неговите синови затоа што, како што вели, Тања им го одзела телефонот, но додека имале контакт, тие наводно се пожалиле дека не се среќни покрај нивната мајка.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

– Таа им забрани на децата да ми се јават. Јас им купив нов телефон за во Србија, да ми се јавуваат кога сакаат, а таа го исклучи и забрани да ми ѕвонат. Имам пораки од порано, децата се жалат на неа, како таа не им дозволува да ми се јавуваат и колку се тажни и несреќни со неа – рече Душан, пишува Ало.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Тања неодамна за локалните медиуми откри дека нејзиниот сопруг им рекол на социјалните служби во Бризбејн дека ги оставила децата:

фото инстаграм
фото инстаграм

– Кога се разделивме, Максим имаше девет години, а Ѓорѓе само седум години. Децата на таа возраст се многу подложни на манипулација, особено кога доаѓа од блиско опкружување и од луѓе кои се навикнати на тоа. Исчезнаа многу убави работи што успеав да им ги пренесам. Се разбира, тие не ја изгубија добра душа. Сите сме родени како ангели, само околностите и луѓето околу нас не прават она што стануваме кога ќе пораснеме. Татко им ги научи дека овој свет е опасно место и дека тие никогаш не треба да сакаат никој друг освен своето семејство, а јас не сум во него. Ми беше многу тешко кога сфатив дека моите деца не ми веруваат. Пред нас е период во кој ќе мора да го вратиме она што некогаш го имавме и да изградиме многу нови работи – Тања ги откри своите планови и призна дека нејзините деца и системот во Бризбејн биле измамени од нејзиниот сопруг Душан:

foto instagram
фото инстаграм
фото инстаграм

– Тие веројатно веруваа во сè што со месеци слушаа за мене. Во социјалната служба, дури дознав дека тој се пријавил како „самохран татко“, тврдејќи дека тој е самохран татко на синовите чија мајка се откажала од нив. Јас се тресев кога го слушнав тоа. Претпоставувам дека приказната им беше доставена и на нив. Немаше можност тие да ја слушнат другата страна, бидејќи немав можност редовно да комуницирам со нив по телефон, ниту пак бев во можност да одам во Австралија поради короната. Има ситуации откако се вративме и ме потсетуваат на тоа. Кога ќе се слушнат со нивниот татко, во нив се појавува агресија и се менува атмосферата во куќата, но верувам дека времето ќе си го направи своето. Всушност, не само време, туку и соработката со детски психолог. Ова е следниот чекор што го сметам за многу важен, бидејќи сакам да излезат од сето ова со што помалку последици – заклучи Тања.

фото инстаграм
foto instagram
Фото Hello.rs
foto instagram

Пред Тања да успее да ги земе децата од Австралија се огласи и нејзината мајка која истакна дека е многу загрижена за пејачката.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Мајката на Тања истакна дека е премногу тажна поради сето тоа што го доживува нејзината ќерка.

“Тања се пресели во Смедерево, купи стан. Нема со кого да оди во Австралија и не може да оди. Тој и се закани, и рече: ‘Ако дојдеш, ќе ти кажам убаво’. Не можам да зборувам многу без Тања “Минатиот пат кога бев на телевизија, таа сакаше да ме у-бие. Сега сè е во ред со неа, таа е добро, единственото нешто што сака е да ги спаси своите деца, секоја мајка може да го разбере тоа”, изјави Живана Савиќ за Мондо.рс, која тврди дека Тања веднаш би заминала, но таа и остатокот од семејството не се согласуваат сама да оди во далечната земја.

foto instagram
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

“Помина една година откако ги зеде децата, минатиот Велигден беше многу тажна. Таа сакаше да ги земе своите синови пред две-три недели, но јас не ја пуштив да оди сама, ни случајно, ако оди во Австралија некои од властите треба да одат со неа. Сега живее со нејзината сестра Билја во Смедерево, ако ја немаше, не знам што ќе се случеше со Тања, рече мајката на пејачката.

foto instagram
фото инстаграм
foto instagram

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close