Кафе муабет

Драгана Мирковиќ прозборе за болecта што ја има – имав тpayми долго време!

Пред неколку години повторно била оперирана...

Познато е дека пејачката Драгана Мирковиќ е родена со развојна дисплазија, а лекарите морале двапати да ја оперираат.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Драгана по закрепнувањето одела со патерици, а лекарите нагласиле дека до крајот на животот не смее да прави одредени работи.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Мирковиќ во една прилика изјави дека имала операција на колкот, а пред неколку години морала повторно да се оперира. Во такви случаи, лекарите велат дека на лице кое имало такви операции е строго забрането: да седи на ниско столче, да седи во положба со скрстени нозе, да носи товар, да стои на оперираната нога и одеднаш да ја префрли тежината на неа, да лежи на грбот, пренесува „Стар“.
Со овој проблем пејачката се соочила уште кога била дете, а лекарите тогаш се обиделе да го решат проблемот. Сепак, Драгана чувствувала дека состојбата ѝ се влошува последните години, па била принудена да оди на операција на колкот. Многу ѝ беше тешко да настапува, дури и движењето и беше тешко.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Проблемот со изместениот колк се појави една година по раѓањето, тогаш имав една операција, но сега морав да одам на друга и да го решам проблемот, поточно да го оперирам колкот – изјави пејачката пред извесно време.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Се присетила и на операција кога била дете, иако нејзините родители се грижеле дали таа ќе оди и дали се ќе биде во ред со нејзината нога. Сепак, пејачката се опорави, а навреме откри дека нејзиниот кум ги уверил нејзините родители со својата прогноза дека се ќе биде во ред и дека таа ќе биде живо дете.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

-До втората година бев во болници, долго време во гипс, на терапии, одвоена од мајка ми затоа што не и дозволуваа да биде со мене. За мене тоа беше страшна траума, долго време се плашев од болница, имав кошмари. Кошмарите траеја до моите тинејџерски денови, од страв се будев врескајќи. Откако почнав да одам правилно, не можеа да ме спречат, да ме натераат да седнам да јадам. Бев крајно немирно дете. Подоцна се испостави дека нашиот кум бил добар пророк – изјави еднаш пејачката.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Откри дека никогаш не би правела пластична операција!

Драгана Мирковиќ повеќе од две децении со своето семејство живее во луксузен дворец во Австрија, а пејачката пред крајот на годината традиционално ги собра колегите да снимат новогодишна програма на нејзината телевизија во Пожаревац.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Оваа година не е исклучок, а Драгана овој пат откри дека новогодишните празници сака да ги помине во родниот крај, поради што секогаш сака да се враќа во Касидол.

Интересно е тоа што Драгана за прв пат открива и дека решила да ја одбие понудата на холивудскиот актер Жан-Клод Ван Дам кој и понудил да глуми во неговиот филм.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Сакав да прекинам се за време на короната бидејќи сум одговорна личност. Не е лесно да се поседува телевизија и да се биде ѕвезда, бидејќи сè што се случува оди преку мојот грб. Ако некој е лут, лут е на мене, нешто се случува, и јас сум виновна. Затоа треба да бидам педесет пати повнимателна од кој било сопственик на ТВ. Поради короната решив да не правам емисии затоа што сакав да избегнам опасност, но и да ги спасам моите работници пред се. Сега конечно почнавме повторно да се дружиме.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Веќе е познато дека Драгана е добра пријателка со актерот Жан Клод ван Дам, и за Србија Данас откри дека тој и понудил улога во негов филм но таа одбила.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Имав можност да снимам дует со големи светски ѕвезди и да се појавувам во филмови. Жан-Клод ван Дам веќе ми понуди сериозни работи, но не сакам да ги злоупотребувам тие познанства. Тој ми понуди да се појавам во неговиот филм, како и да снимам дует на француски, но јас реков дефинитивно не! Не му треба него тоа, сакаше да го направи тоа за мене.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Ван Дам е неверојатен човек, многу го сакаше моето семејство и ние сме одлични пријатели, а нè претстави и на сопственикот на Fashion TV. Луѓето од светскиот џет-сет се многу поприземни од нашите. И Ван Дам знае повеќе отколку што треба за мојата пејачка кариера – изјави Драгана во емисијата „Прв ред“.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

За трендот за естетски корекции Драгана вели дека засега не планира да менува ништо на себе бидејќи е задоволна со својот изглед.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Јас сум таква каква што сум, нема сила која ќе ме натера да се променам, ако не сум се променила досега. Време ми е за естетски корекции, но се плашам од тие работи. Не се плашам од самата операција, но се плашам, кога ќе ме стегаат дека повеќе нема да не бидам јас, мојата насмевка тогаш нема да биде повеќе моја… Во јануари, наполнив 54 години, времеми е за корекции, но ако мене ми се допаѓа оваа јас, зошто би се сменила, ќе бидам убава баба, рече Драгана.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close