Кафе муабет

Докторот ми соопшти дека боледувам од најтешката болест – болна исповед на Мира Шкориќ

„Бев во шок кога дознав"

Фолкерка вели дека за време на пандемијата на коронавирус, таа ретко излегувала од куќата затоа што секоја настинка или вирус би можела да биде фатална за нејзиниот имунолошки систем..

Пејачката Мира Шкориќ (50) во неколку наврати јавно зборуваше за битката со ра-кот на тироидната жлезда, со кој се бореше повеќе од 15 години.

фото инстаграм
фото инстаграм

Фолкерка вели дека за време на пандемијата на коронавирус, таа ретко излегувала од куќата затоа што секоја настинка или вирус би можела да биде фатална за нејзиниот имунолошки систем, и се обидувала на секој начин да се заштити.

фото инстаграм

– Среќна сум што се спасив во овој период на короната, затоа што не ми беше сеедно кога размислував како сè ќе заврши. Се плашев дека ќе заболам од корона, бидејќи таа ќе биде погубна за мене. Бев во шок со денови кога видов колку колеги уми=раат. Јас се соочив со ра-к одамна, јас бев пациент со р-ак многу години и не се осмелував да си дозволам да бидам изложена на ризици. Јас се борев со ра-кот 15 години, претходно никогаш не се грижев за моето здравје, некако бев невнимателна и сосема случајно дознав дека сум болна – изјави Мира за „Српски телеграф“.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Пејачката раскажа како открила дека има р-ак.

– Се чувствував уморно, па отидов на преглед, а подоцна ме чекаше дијагноза за која не можев ни да замислам дека ќе ми се случи. Кога докторот ми рече дека имам р-ак, на почетокот одбив да верувам во тоа – признала Мира, а потоа откри каква е нејзината состојба сега.

фото инстаграм
фото инстаграм

– Иако сега сум добро, секогаш одам на прегледи и превентивно земам терапија. Јас не сум личност што ќе плаче за судбината. Треба да бидеш силен – заврши пејачката.

Инаку Мира Шкориќ ја има ќерката Милица Јеремиќ, која ја доби во бракот со хирургот Васа Јеремиќ, која пак не се експонира во јавност.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Имено, Милица е студент на четврта година од Медицинскиот факултет, а средното училиште го заврши како првенец на генерација.

„Милица не ги сака медиумите и јавниот живот, но ме поддржува во се. Кога беше малечка, можев да ја убедам да дојде на некое сликање со мене или во некоја ТВ емисија, но сега навистина не можам да влијаам на нејзините одлуки, ги носи секако самата. Со помош на семејството успеав да ја ускладам работата со мајчинството“, раскажа Мила Шкориќ во една прилика.

фото инстаграм
фото инстаграм

„Таа се одлучи за некој свој пат и некој свој животен правец, а тоа се сериозни студии, медицина“, раскажа тогаш пејачката.

фото инстаграм

Многумина коментираат дека Милица е вистинска убавица и секоја нејзина фотографија на социјалните мрежи е преполна со пофални коментари на сметка на нејзиниот изглед и животниот повик со кој ќе се занимава во иднина.

фото инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close