Кафе муабет

Дино Мерлин: За мене Рамазан е оаза на мирот, надвор од хаосот кој го живееме

Се повлекува за овој празник...

Дино Мерлин вчера објави две нови песни “Krive karte” и “Kako da ti kažem” кои всушност се за една приказна.

фото инстаграм/Дино Мерлин

Промоцијата се одржа во зградата на БХРТ, а по тој повод Мерлин се сретна со екипата на „Аваз“ и даде отворено интервју, во кое зборуваше за новите песни, претстојниот албум, празникот Рамазан, ситуацијата во Украина и Босна и Херцеговина…

фото Инстаграм/Дино Мерлин

Балканската ѕвезда не можеше да не го спомене семејството, но и пандемијата на коронавирус.

фото Фејсбук/Дино Мерлин

– Овие песни се за простување и откуп. Ова се приказни за срушени мостови меѓу луѓето, мостови кои треба да се обноват. Јас најдобро зборувам кога пеам, така што оваа приказна заврши како песна, а бидејќи сето ова ми е многу важно, малку ми беше како една, па напишав две. Понекогаш животот ни дава погрешни карти, но затоа ги имаме двете раце да посегнеме до другите, ги отвораме срцата, сакајќи повторно да создаваме. Ова е мојот начин да му кажам на некој што ми е важен дека ми е жал – изјави Дино Мерлин за „Аваз“.

фото Фејсбук/Дино Мерлин

Тој истакна дека е особено горд на песните…

фото Инстаграм/Дино Мерлин

– Да, на промоцијата сите убаво реагираа и на песните и на спотот. Јас сум силно приврзан за оваа тема и затоа ми е важно што другите беа воодушевени. Беше малку една песна, па напишав две кои имаат различни патишта, но водат до иста цел…

Фото Story.rs

– За да ја избалансираме ситуацијата, јас и мојата публика треба да ги имаме истите позиции. Не би сакал да бидам безбеден на сцената без мојата публика да биде несигурна во однос на продолжувањето на пандемијата на коронавирус. Сакам да се стабилизира за да продолжиме таму каде што застанавме.
Рамазан доаѓа во сабота. Обично се повлекуваш од јавноста во тој свет месец. Веројатно ќе биде така и овој пат?

– Рамазан е оаза, тој е моето засолниште од хаосот што го живееме во овој свет надвор од Рамазан. Едвај чекам да дојде таа тишина, тоа нежно, убаво ќебе да ме смири малку.

фото Фејсбук/Дино Мерлин

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close