Кафе муабет

Дали е подобро да се вакцинирате или да се заразите со Ковид-19? Еве што тврдат експертите…

Ова прашање пред година дена ќе беше прогласено за ерес!

Антителата се врзуваат за површината на вирусот и ги означуваат така што Т -клетките можат да ги уништат…

Пред само една година, престижната BBC, ја објави контроверзната теза каде го поставува прашањето дали е подобро сите да се вакцинираат или да се дозволи одреден дел од населението да се зарази и со тоа да се развие имунитет.

Фото Илустрација

Сега овој медум посочува дека човештвото веќе не е целосно без имунитет на ковид 19, благодарение на ефективните вакцини, но и фактот дека исклучително многу луѓе ја надминале болеста.

Истражувачите откриле дека постојат јасни разлики во имунолошкиот систем помеѓу луѓето кои го имале коронавирусот и оние кои биле вакцинирани.

Значи, кој е најдобриот начин за стекнување имунитет?

Фото Илустрација

Но, сега најтешкото прашање е како тоа влијае на прашањето за вакцинирање на децата, односно дали воопшто треба да се вакцинираат или е подобро едноставно да се заразат, со оглед на тоа што тие многу полесно го поднесуваат вирусот во телото. И дали е подобро да се заразите од вирусот по примен две дози или да се вакцинирате и со трета? И колку дози воопшто ќе бидат потребни?

фото профимедиа

– Може да заглавиме, да се заплеткаме во ставот дека е подобро да се вакцинираме секоја година отколку да го поминеме вирусот – вели имунологот д -р Еленор Рајли од Универзитетот во Единбург. Од друга страна пак, професорот Адам Фин, советник на британската влада за вакцинација на Универзитетот во Бристол, рече дека „прекумерната вакцинација“ во еден дел од светот, додека во некои земји воопшто не се спроведува, е „луда и глупава“.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RAS SRBIJA

Затоа, Би -Би -Си објави голема анализа на Џејмс Галагер, новинар специјализиран за наука и здравје,  која се занимава со „анатомијата на имунитетот“, со цел подобро разбирање како нашиот организам се бори против вирусот што го напаѓа.

Тој посочува дека најважни се антителата и таканаречените Т-клетки.

Антителата се врзуваат за површината на вирусот и ги означуваат така што Т – клетките можат да ги уништат.

Фото Илустрација

Се e всушност, велат научниците, „спектакуларно едноставно“, протеинот на ширењето на коронавирусот е клучот преку кој вирусот влегува во клетките на нашето тело, и потребни се уште 28 протеини за да се „пробијат“ во нашите клетки и да се размножуваат таму во стотици или дури илјада поединци.

Би -Би -Си пишува дека потребни се околу 20.000 различни протеини за да функционира нашето тело.

Постојат четири клучни области со кои лесно може да се спореди имунолошкиот систем на лице вакцинирано и лице заразено од корона.

Фото eZadar.hr

Научниците докажаа, пишува Би -Би -Си, дека имунолошкиот одговор на телото на коронавирус е значително поширок кај луѓето заразени отколку кај оние кои штотуку ја примиле вакцината.

Сепак, анализата посочува дека самата вакцина е исклучително ефикасна, бидејќи спречува тешки форми на болеста и го „учи“ телото да се бори со „шилестиот“ протеин. Но, проблемот е во 28 други протеини кои исто така можат да доведат до инфекција, така што професорот Рајли верува дека е јасно дека имунитетот кај оние кои биле заболени е значително поголем отколку кај оние кои ја примиле вакцината.

Фото Илустрација

Логичното прашање е што е со оние кои двапати се заразиле со болеста (реинфекција) и што со оние кои биле вакцинирани и заразени.

– Ниту една од опциите не обезбедува целосна заштита од инфекција, но нашите податоци сепак покажуваат дека во двата случаи постои имунитет што е доволен за да го заштити телото од тешки форми на болеста – објаснува Фин. Тој наведува дека нивото на антитела во телото е значително повисоко во првиот месец кај вакцинираните отколку кај оние кои се заразени.

Сепак, постои голема разлика помеѓу количината на антитела кај асимптоматски пациенти и оние кои развиле потешки форми на болеста.

Би -Би -Си наведува дека најсилната реакција на имунолошкиот систем е забележана кај оние кои биле заразени, а потоа вакцинирани, но овие податоци се уште се анализираат.

Фото Илустрација

Многумина, исто така, се прашуваат колку долго вакцината не штити од коронавирусот. Количината на антитела се намалува со текот на времето, иако ова, како што е наведено во анализата, не може да биде пресудно за спречување на сериозни компликации на Ковид-19. Имунолошкиот систем го памети вирусот, како и вакцината, и може брзо да реагира кога инфекција му се заканува на телото. Би-Би-Си пишува дека „мемориските Т-клетки“ им помагаат на Б-клетките да ја „запаметат“ заканата и да започнат со производство на нови количини антитела.

Постојат докази дека вакцината ја намалила заканата од инфекција дури и една година по вакцинацијата.

Фото Илустрација

„Се уште истражуваме колку долго вакцината може да биде делотворна“, вели професорот Питер Опеншо од Кралскиот колеџ во Лондон.

Каде во телото е имунитетот?

Според експертите, постојат голем број различни антитела, претежно познати како имуноглобулин As, кои често се наоѓаат во носот и белите дробови, додека имаме и имуноглобулин Gs, кој се наоѓа во крвта. Првиот е позначаен затоа што инфекциите често се развиваат на носната слузница (наместо, на пример, во мускулот на раката), така што можностите за назална вакцинација се доведуваат во прашање како подобри опции за внесување и развој на антитела во телото.

Фото Илустрација

Професорот на Универзитетот Оксфорд, Пол Кленерман, кој ги истражува Т -клетките, верува дека микролокацијата на инфекцијата прави разлика без оглед на вирусот, поради што треба да се очекува дека ќе има значителни несогласувања помеѓу заразените и оние кои биле вакцинирани .

Фото Илустрација

Би -Би -Си посочува дека е јасно возрасните да имаат значително посилен имунитет доколку ја примат вакцината, но исто така поставува две важни прашања. Прво, дали вакцинираните лица треба да бидат изложени на зголемени количини на вирус за да го зајакнат имунитетот, и второ, дали децата треба воопшто да се вакцинираат или доволно за да бидат изложени на вирусот во рана возраст за телото да создаде природен имунитет. Што од ова е подобро?

Фото Илустрација

Идејата не е радикална затоа што е познато дека секое изложување на вирусот во текот на животот создава поголем отпор на организмот и тоа продолжува до староста кога имунолошкиот систем почнува да слабее и телото станува помалку отпорно на инфекции, пишува во текстот што го објави Би-би-си.

„Ова се уште не е докажано, но би било многу поевтино и полесно да се дозволи одредена група на луѓе да се инфицираат отколку да се имунизира населението цело време“, вели Фин, кој предупредува дека прекумерната вакцинација може да доведе до циклус на постојана ревакцинација што не е потребно.

Сепак, тој вели дека децата се клучен аргумент во корист на оригиналната теза, бидејќи речиси 50 проценти од нив се заразени без воопшто да се разболат.

Има и контрааргументи.

Професорот Опеншо предупредува дека има и долгорочни ефекти на вирусот врз целиот организам и сите витални органи. Рајли смета дека треба да се внимава кога станува збор за двете опции.

– Мораме добро да размислиме, дали сега ги плашиме луѓето наместо да им дадеме самодоверба да продолжат со својот живот. Мислам дека ги загрижуваме без никаква причина – вели тој.

Австрија и Хрватска се првите земји во Европа што определија рок на вакцинација

Реномирана британска платформа посветена на заштита на интересите на потрошувачите и тестирање и презентирање производи и услуги – објави дека Австрија и Хрватска се првите земји во Европа што одредија рок на траење на вакцинацијата.

фото курир.мк

Според новите правила за патување поставени од двете европски туристички дестинации предвидуваат дека 270 дена или приближно девет месеци по втората доза, меѓународниот сертификат за вакцинација нема да се признае.

Тоа значи, дека оние кои биле целосно вакцинирани до март може да го загубат правото на влез во Австрија и Хрватска во ноември 2021 година.

foto inz.ba/ илустрација

Ако некој се вакцинира во јули, ќе може да патува во Австрија и Хрватска до март 2022 година, доколку нешто не се промени во меѓувреме. Според ова Австрија и Хрватска се првите туристички дестинации што воведоа нови правила врз основа на сознанието дека имунитетот стекнат со вакцинација исчезнува по некое време.

Досега, земјите генерално бараа доказ дека втората доза вакцина била примена најмалку две недели пред патувањето.

Фото Илустрација

Во написот се наведува и дека, покрај валиден меѓународен сертификат за вакцинација, Хрватска ќе добие и сертификат дека лицето неодамна се заразило со ковид или ќе му даде можност на патникот за ПЦР -тестирање.

Во Австрија, од друга страна, тие исто така ќе побараат негативен тест или доказ за ковид, но сепак ќе инсистираат на 10 дена изолација ако лицето нема валидна потврда за вакцинација не постара од 270 дена.

Извор: Би-би-си, Јутарњи.хр

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close