Бременост

Го родив мојот син на 46 години- кога го носам на игралиште сите мислат дека сум негова баба!

Кејт сфати дека нејзиниот менструален циклус доцни, но првото нешто на што помисли беше менопауза...

Да се ​​биде постар родител може да има свои предности и недостатоци, а Британката Кејт Лоу, која роди син на 46 -годишна возраст, реши да го сподели своето искуство.

Фото Илустрација

Дали постојат совршени години кога треба да се роди бебе? Секој ќе одговори на ова прашање на свој начин. Одлуката кога да имате дете зависи не само од возраста, туку и од менталната и физичката состојба на родителите. Иако ризикот од бројни наследни болести и состојби кои би можеле да се избегнат на помлада возраст се зголемува со возраста, денес можеме да видиме бројни примери на мајки кои родиле во своите 40 -ти години.

Фото Принтскрин/The Sun

Една од нив е Британката Кејт Лоу, која забремени на 46 -годишна возраст и роди син Елиот. Кејт сфати дека нејзиниот менструален циклус доцни, но првото нешто на што помисли беше менопауза. Сепак, се покажа дека таа забременила.

Фото Принтскрин/The Sun

Кејт е мајка на три деца. Од првиот брак таа има два сина на возраст од 23 и 26 години, а со сегашниот сопруг имаше деветгодишно дете.

Таа за Мирор изјави дека нејзината последна бременост била малку поинаква.

Фото Илустрација

“И покрај тоа што не добив нови стрии, се чувствував многу поуморно отколку во другите бремености. Кога сте бремена во 40 -тите години, многу е потешко да се будите на секои два часа во текот на ноќта, а грбот не престанува да ме боли од наведнувањето над креветчето “, рече таа.

Кејт додаде дека станала многу пораздразлива, но знаела дека сето тоа брзо ќе помине.


Она што таа го наведува како една од најпозитивните работи за доцната бременост е помошта што ја добила од своите синови. Знаеше и што ја чека и како да се подготви за доаѓањето на бебето. Бидејќи поминаа неколку години од последната бременост, таа забележува дека технологијата напреднала многу и дека тоа всушност и го олесни целиот процес.

Фото Илустрација

Кејт вели дека не добила многу критики од околината, но кога ќе отиде на игралиште со други помлади мајки, чувствува дека ја гледаат поинаку.

-Имаше некои срамни ситуации, признава Кејт, додавајќи дека честопати ја мешале со бабата на Елиот, на што таа одговорила со насмевка на лицето:

Фото Илустрација

„Не, јас сум негова мајка“. Кејт тврди дека се чувствува помлада отколку што навистина е, но исто така е свесна дека ќе има 60 години кога нејзиниот син ќе биде тинејџер.

Фото Илустрација

Постојат бројни придобивки за бременост во подоцнежните години. Имено една студија спроведена во 2012 година на Универзитетот Харвард покажа дека децата на постарите родители живеат подолго.

Генетскиот материјал пренесен на децата обезбедува подолги краеви на хромозоми кои се тесно поврзани со животниот век. Краевите на хромозомите се скратуваат секој пат кога клетката се множи, што значи дека подолгите краеви значат подолг животен век.

Фото Илустрација

Да се ​​биде постар родител, исто така, значи да се биде емотивно подготвен да се воспитува дете, потврди Универзитетот во Калифорнија. Со текот на годините, ние сме исто така многу постабилни и финансиски за да можеме да му обезбедиме повеќе на детето.

фото илустрација

Интересна студија од 2017 година, исто така, покажа како постарите татковци одгледуваат попаметни деца. Имено, таквите деца имаат малку поголем коефициент на интелигенција и полесно се фокусираат на своите интереси.

Фото Илустрација

Што се однесува до постарите мајки, една студија од 2012 година потврди дека постарите мајки воспитуваат значително поздрави деца кои се помалку склони кон несреќи. Сите овие предности потврдуваат дека никогаш не е доцна да се стане родител.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close