Бременост

Гоца Тржан ја откри цената на ин витро оплодувањето: Добивам навредливи пораки, се здебелив- пејачката минува низ “ПЕКОЛ”

Не престанува да се обидува...

Српската пејачка Гоца Тржан (47) со години се обидува да добие дете со сопругот Радомир Новаковиќ Раша (33), но бидејќи оваа желба се покажа како многу потешко остварлива, пејачката повеќе не се ни надева дека заедно ќе добијат бебе.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Покрај тоа, Гоца поради здравствени причини го откажа учеството во домашниот избор на претставници за „Песна на Евровизија“.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Гоца претходно тврдеше дека го имала последниот обид за овој метод на зачнување, но во неодамнешниот разговор за медиумите ги открила причините поради кои се предомислила, па решила да даде нова шанса на ин витро.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Реков, негирав. Знаете, кога ќе доживеете какво било разочарување, секој пат велите дека нема повторно. Никој кој не го поминал тоа, не знае какво е чувството. И тогаш навистина мислиш дека нема шанси повторно да поминеш низ истото, иако тоа го кажуваш и кога ќе се породиш. Сепак, заборавате на тоа многу брзо и сепак сакате да се обидете повторно, рече Гоца и додаде дека сега не е обесхрабрена.

фото инстаграм/ гоца тржан

Гоца не крие дека секој нов обид за вонтелесно оплодување е прилично скап процес, но подготвена е на се што носи овој предизвик со себе.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

-Воопшто не е евтина процедура, но сепак највисоката цена ја плаќате со емоциите, но и со телото. Никој не знае какви ефекти може да има хормонската терапија врз телото после многу години. Затоа жените прават огромна жртва и тоа треба отворено да се каже. Ние трпиме хормонски терапии, непријатни прегледи, исти процедури и интервенции, кога се оди на тие трансфери е многу тешко. Исто така, минатиот пат се здебелив, иако сега го немав тој проблем. Но, тоа влијае и на линијата. Тоа е шок за целиот организам – објасни Гоца на која секако не и помага притисокот на јавноста во оваа тешка задача.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Добив многу пораки од жени за тоа како свекрвите ги гледаат со презир затоа што не им дале внук, додека, морам да кажам, имаше и такви кои ќе ми кажат дека сум премногу арогантна, горда, безобразна и не е ни чудо што не можам да забременам и дека подобро е да ја држам устата затворена. Ме советуваат да му се молам на Бога и да бидам христијанка, а јас би одговорила дека таквите пораки се најмалку христијански што некогаш би можеле да ми ги напишат – изјавила пејачката.

фото инстаграм/ гоца тржан
фото инстаграм/ гоца тржан

За потсетување, пејачката Гоца Тржан и нејзиниот сопруг Раша Новаковиќ веќе десет години се борат за потомство.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Имено сега Гоца реши отворено да проговори за тој процес во емисијата „Викенд на К1“.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Многу парови не сакаат да им откријат на своите семејства дека одат на ин витро оплодување, бидејќи на Балканот постои примитивен став дека луѓето кои природно не можат да забременат помалку вредат како човечки суштества – рече Гоца.

фото инстаграм/ гоца тржан

Гоца со гледачите го сподели своето искуство…

фото инстаграм/ гоца тржан

– Во чекалните до мене секогаш имаше скршени луѓе. Докторите се тука да помогнат, но тие не се богови. Многу е важно низ овој процес да делувате позитивно, па и да не успее, не значи дека јас и мојот сопруг сме помалку вредни како луѓе, одамна сум се помирила со тоа. Борбата за потомство моја и Раша трае од кога сме заедно – 10 години – изјави Гоца.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Пејачката откри дека се работи за огромна сума на пари кога станува збор за ин витро оплодување:

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Едно ин витро ве чини од 3.000 до 5.000 евра, а лековите што ги добивате 12 дена се околу 2.000 евра. Тестовите се од 160 евра па нагоре. Мора сериозно да заштедите пари, некои парови мора да земат заем.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Гоца ги откри сите негативни коментари кои ги добивала од разни луѓе.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

-Ми посочуваа колку години имав кога решив да останам бремена и рекоа дека треба да молчам, да бидам скромна и дека Господ ќе ми даде дете ако така ми е судено. Ваквиот пристап кон жените на овие простори доведува до тоа многу парови да молчат за оваа тема – заклучила Гоца.

фото инстаграм/ гоца тржан

За потсетување, Гоца доживеа големо разочарување кога и третиот обид да му роди дете на нејзиниот сопруг Радомир Новаковиќ заврши безуспешно. Сепак, таа реши да води сериозен разговор со Раша и дефинитивно да продолжи понатаму.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Ме мотивираат моите желби, мојот сопруг, моето дете, но многу е важно да ги поставам вистинските прашања. Дали си подготвен да бидеш со мене дури и ако немаме биолошко дете? Секако дека го прашав Радомир тоа. Тука се јавува проблемот во нашата врска. Јас сум постар од него 14 години и, ако не успеам да забременам сега, тешко дека ќе можам за неколку години. Во вакви ситуации, партнерот мора да биде целосно искрен и сè е во ред со тоа. Не станува збор за недостаток на љубов ако тој ме остави поради тоа, туку за искреност и желба да преживеам и да се размножувам – рече таа како гостин во емисијата „Специјален викенд премиера“.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Раша и таа ја негуваат својата љубов од ден на ден, тие одат рака под рака во нови борби, не губејќи надеж дека нивната најголема желба сепак ќе се оствари.

фото инстаграм/ гоца тржан

Инаку Гоца Тржан пред 13 години ја доби ќерката Лана од бракот со Иван Маринковиќ, учесникот во реалното шоу „Парови“.

фото инстаграм/ гоца тржан

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close