Дом и семејство

Гоца Тржан соопшти тажни вести: Пејачката скршена од болка- не треба да ме сожалувате!

Откри како се чувствува по неуспешните обиди да роди второ дете...

Пејачката Гоца Тржан неколку пати пред јавноста откри дека била на вонтелесно оплодување и дека сака да има дете со сопругот Раша.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Имено сега во својата животна исповед за Курир проговори за борбата за потомство која трае долго време.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Гоца призна дека се откажала од ин витро оплодување, што го правела неколку пати за да добие дете со сопругот Раша Новаковиќ.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Имав три неуспешни екстракорпорални. Веќе не е здраво и нема да одам. Тоа е голем стрес за организмот. Многу луѓе имаат проблем со природното зачнување. Мразам кога пишувањето на оваа тема е патетично. Никој не треба да ме сожалува. Верувајте дека сите овие луѓе се сериозни херои – рече Гоца.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

-Живеам како и сите други луѓе. Уште не сум купила јаже да се обесам. Раша е мојата поддршка во секоја смисла. Почнавме да живееме заедно кога Лена имаше пет години. Тоа дете го чуваше како родител, ја носеше во градинка, ја хранеше, ја бањаше, ја заспиваше, ја научи да плива, да вози велосипед. Не ја третираше како странец. Две години бевме двајцата сами. Не сакам да се жалам. На сите им е тешко. Има жени кои се борат со соло мајчинството.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Пејачката од првиот брак ја има ќерката Лена, а од 2015 година е во брак со музичарот Раша Новаковиќ.

Претходно Гоца Тржан објасни дека не е жена која се откажува и дека ќе се бори да има дете со сопругот Раша Новаковиќ.

фото инстаграм/ гоца тржан

Досега пејачката имала три ин витро оплодувања, кои, за жал, не успеале.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Не е точно дека се откажав од ин витро, не сум жена која така лесно се откажува. Имам другарка која на 52 години го роди своето шесто дете – изјавила пејачката.

фото инстаграм/ гоца тржан

Се додека тоа не е ризично за мојот живот, ќе се трудам, а ако е толку ризично за мојот живот, се разбира дека нема, бидејќи веќе имам едно дете кое расте и треба да се грижам за него – изјави пејачката во едно гостување во емисијата „Премиера – Викенд Специјал.

фото инстаграм/ гоца тржан

Да потсетиме, Гоца и нејзиниот поранешен сопруг Иван Маринковиќ ја имаат ќерката Лена.

фото инстаграм/ гоца тржан

Во една прилика пејачката откри дека потрошила цело богатство за да му подари дете на Раша!

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Многу парови не сакаат да им откријат на своите семејства дека одат на ин витро оплодување, бидејќи на Балканот постои примитивен став дека луѓето кои природно не можат да забременат помалку вредат како човечки суштества – рече Гоца.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Во чекалните до мене секогаш имаше скршени луѓе. Докторите се тука да помогнат, но тие не се богови. Многу е важно низ овој процес да делувате позитивно, па и да не успее, не значи дека јас и мојот сопруг сме помалку вредни како луѓе, одамна сум се помирила со тоа. Борбата за потомство моја и Раша трае од кога сме заедно – 10 години – изјави Гоца.

фото инстаграм/ гоца тржан

Пејачката откри дека се работи за огромна сума на пари кога станува збор за ин витро оплодување:

фото инстаграм/ гоца тржан

– Едно ин витро ве чини од 3.000 до 5.000 евра, а лековите што ги добивате 12 дена се околу 2.000 евра. Тестовите се од 160 евра па нагоре. Мора сериозно да заштедите пари, некои парови мора да земат заем.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Гоца ги откри сите негативни коментари кои ги добивала од разни луѓе.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

-Ми посочуваа колку години имав кога решив да останам бремена и рекоа дека треба да молчам, да бидам скромна и дека Господ ќе ми даде дете ако така ми е судено. Ваквиот пристап кон жените на овие простори доведува до тоа многу парови да молчат за оваа тема – заклучила Гоца.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

За потсетување, Гоца доживеа големо разочарување кога и третиот обид да му роди дете на нејзиниот сопруг Радомир Новаковиќ заврши безуспешно. Сепак, таа реши да води сериозен разговор со Раша и дефинитивно да продолжи понатаму.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Ме мотивираат моите желби, мојот сопруг, моето дете, но многу е важно да ги поставам вистинските прашања. Дали си подготвен да бидеш со мене дури и ако немаме биолошко дете? Секако дека го прашав Радомир тоа. Тука се јавува проблемот во нашата врска. Јас сум постар од него 14 години и, ако не успеам да забременам сега, тешко дека ќе можам за неколку години. Во вакви ситуации, партнерот мора да биде целосно искрен и сè е во ред со тоа. Не станува збор за недостаток на љубов ако тој ме остави поради тоа, туку за искреност и желба да преживеам и да се размножувам – рече таа како гостин во емисијата „Специјален викенд премиера“.

фото инстаграм/ гоца тржан

Раша и таа ја негуваат својата љубов од ден на ден, тие одат рака под рака во нови борби, не губејќи надеж дека нивната најголема желба сепак ќе се оствари.

фото инстаграм/ гоца тржан
фото инстаграм/ гоца тржан

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close