Дом и семејство

Гоца Тржан: Првиот брак беше најголема грешка, но јас би го повторила истото за да добијам дете

Проговори за бракот со Иван...

Пејачката Гоца Тржан, во една емисија отворено одговарајќи на многу прашања, изјави дека првиот брак за неа бил грешка, но дека повторно би го повторила истото и дека од тој брак добила нешто најважно во животот.

фото инстаграм/ гоца тржан

Таа за прв пат ја отвори душата и искрено раскажа како се справува со прашањата поврзани со борбата за потомство а зборуваше и за тоа каква мајка е и откри како растеше Лена.

фото инстаграм/ гоца тржан

Таа откри и дека била вљубена во Здравко Чолиќ, се присети на вртоглавиот успех на групата Тап 011 и објасни зошто се омажила за Иван Маринковиќ.

фото инстаграм/ гоца тржан

На прашањето која е најголемата грешка што ја направила од досада, таа одговори:

фото инстаграм/ гоца тржан

– Можам да ви кажам, тоа што се омажив за прв пат. Но, таа грешка ми ја донесе најголемата награда во мојот живот. И пак би повторила се, за да имам свое дете, искрено изјави Гоца Тржан.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Да потсетиме, Гоца Тржан од 2007 до 2011 година беше во брак со Иван Маринковиќ со кој ја има ќерката Лена.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Сака да посвои дете…

Поп ѕвездата која сега е во брак со Раша, истакна дека долготрајната борба за заедничко потомство уште повеќе ги зближила и ја зајакнала нивната љубов.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Мислам дека паровите кои навистина сакаат дете и се трудат да имаат деца, а не можат да имаат, чувствуваат болка до крајот на животот. Тешко е да се помирите со тоа и воопшто не сум сигурна дали на мажите или на жените им е потешко – рекла Гоца на почетокот на разговорот.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Морав да бидам подготвена како жена која е 14 години постара од својот партнер да ми рече: „Слушај, јас се уште сакам да имам дете, а ти веќе ја помина границата кога веќе не можеш физиолошки да се породиш“. Немам право да го држам овој човек покрај себе и не го чувам ниту сега – искрено признала пејачката.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Тој е моја, а јас сум негова поддршка. Знаете, кога ќе се случи ин витро оплодување и кога ќе се случи „неуспех“ во тој процес, тој секогаш ми вели дека му е многу тешко затоа што не може да понесе ниту еден дел од мојот товар. Се зависи од жените. Жените добиваат стимулација, жените поминуваат низ хормонални бури… Ментално е многу тешко. Хемијата и биохемијата функционираат така што сте толку напнати… Тоа е ПМС по 100! И тоа трае, на пример, од почетокот на стимулацијата до почетокот на зачнувањето или до моментот кога ќе дознаете дека не сте бремени.

фото инстаграм/ гоца тржан

Неодамна извор близок до Гоца откри дека по пет неуспешни ин витро оплодувања донеле одлука да посвојат дете.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Желбата да добијат дете е заедничка, но решиле дека доколку не успеат по пат на Ин витро, на едно дете да му дадат подобар живот.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Гоца беше многу тажна кога доби негативен резултат, сепак не се предава, таа е голем борец и не сака да бега, а најголема поддршка има од сопругот Раша. Иако по петти пат се подложија на вештачко зачнување, веројатно ќе се обидат повторно за некое време. Сепак, разговарале и решиле доколку наскоро не успеат да се остварат како родители, да започнат со процесот на посвојување. Разговарале со Сергеј Четковиќ, кој посвоил две девојчиња, а тој им објаснил се за постапката. Бидејќи веќе ја има ќерката Лена, Гоца би сакала да посвои момче – вели извор за Стар.

фото инстаграм/ гоца тржан

Пејачката неодамна за домашните медиуми проговори за одлуката да посвои дете. Таа откри дека таа и Раша немаат можност да посвојат новороденче. Според законот, 48-годишна жена не може да посвои новороденче, бидејќи разликата меѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Постапката за посвојување деца е морничава бидејќи мора да се исполнат различни барања, а има и одредени ограничувања. Мора две-три години да собираш хартии и да се бориш со глупости. Разговарав со Сергеј Четковиќ, кој ги посвои своите ќерки и кој ќе се обиде да направи нешто за да ги забрза тие процедури. Бидејќи не можеме да посвоиме бебе, јас и Раша се договоривме да избереме дете на кое финансиски ќе му помогнеме – откри Гоца за плановите за иднина…

фото инстаграм/ гоца тржан

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close