Дом и семејство

“ВО БРАК СМЕ И НЕ ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО”: Се гледаат само два пати во месецот и тврдат тоа е рецепт за среќа!

Необичен брачен пар ги обиколи социјалните мрежи...

Сузана Мадригал и нејзиниот сопруг Вej кои се венчаа во 2017 година можеби го имаат најнеобичниот брак.

foto facebook

 

Имено тие сè уште не живеат заедно но тврдат дека нивната врска добро функционира иако со автомобил се оддалечени четири часа.

foto facebook

-Кога го запознав Веј на добротворна акција, бев пред развод. Иако нашите очи се сретнаа, тој беше со друга жена на состанок. Иако тој ме следеше, јас се вратив назад и започнав да разговарам со други луѓе. Не помина многу време, се најдов себеси како се смеам додека разговарав со него. Тој ме покани да им се придружам на вечера, но јас, се разбира, одбив. Сепак, подоцна ме извести дека раскинал со таа жена поради мене. Според него, тој чекал цел живот да се заљуби – ја започна својата приказна Сузана.

foto facebook
foto facebook

Во нивната врска, сè одеше добро и тоа малку ја загрижи Сузана. И се покажа дека таа е загрижена со причина.

– Наскоро нашата романса се претвори во торнадо. Утрото по првиот ден на вљубените откривме многу непријатно изненадување. Мојот поранешен не само што упадна во автомобилот на Веј и украде сè во него, туку и остави сурови ракчиња во неговиот автомобил. Се чувствував ужасно. Му реков на Веј дека разбирам ако сака да побегне. Една година подоцна се венчавме. Но, за разлика од повеќето брачни парови, ние никогаш не живеевме заедно. Не сакавме да ги следиме ‘наметнатите’ социјални норми. Одлучивме да го создадеме нашето животно патување, наместо да следиме какво било посебно сценарио – рече Сузана.

foto facebook
foto facebook

Нејзиниот сопруг живее на четири часа возење од неа, но таа вели дека функционираат добро.

– Во моментов и двајцата сме таму каде што треба да бидеме за да напредуваме во кариерата. Никогаш не зборувавме навистина за тоа, но она што започна како почетен срам сега се претвори во наш начин на живот. Разговараме секој ден, и се гледаме претежно двапати месечно. Во најголем дел, нашиот брак е сомнителен и ние го разбираме тоа. Многу наши пријатели не веруваа дека ќе издржиме повеќе од шест месеци, но ете, сè уште сме заедно. Зарем бракот не треба да го дефинираат оние што се во него? Условите треба да бидат утврдени од „нас“, а не од „традиција“ – додаде таа.

foto facebook
foto facebook

Сузана признава дека има денови кога се прашуваат дали нивниот брак е доволно добар, но секогаш заклучуваат дека најдобро функционираат на овој начин.

foto facebook

– Овој вид на врска ни овозможува да бидеме свои и да се поддржуваме без притисок да се обидеме да бидеме или да живееме на начин што едноставно не е наш – рече таа, додавајќи дека постои можност еден ден да живеат заедно , пишува HuffPost.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close