Дом и семејство

Внукот на Жељко Јоксимовиќ првпат проговори за состојбата во семејството: Тато, само ова ќе ти го кажам! (ФОТО)

Тој е горд на успехот на својот татко...

Пред неколку дена пристигнаа добри вести од Мина Јоксимовиќ а сега и братот на Жељко Јоксимовиќ има со што да се пофали.

фото инстаграм/Мина Јоксимовиќ

Имено Саша Јоксимовиќ постигна голем успех и ја доби наградата „Прв Оскар на Србија“ која ја доби синоќа. Оваа награда ја доби за своите актерски остварувања во проекти како „Игра на судбината“, „Малата сопруга“ и други, а на тоа е горд не само тој, туку и синот на Саша Јоксимовиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saša Joksimović (@sasajoksimovic_official)

Актерот во неколку наврати кажа колку се гордее со својот син а сега доживеа синот Илија јавно да покаже колку е горд на него. Ова го објави Илија Јоксимовиќ на својот „Инстаграм“ профил откако неговиот славен татко ја доби споменатата награда.

фото инстаграм/Илија Јоксимовиќ

– Браво тато за Оскарот – напиша синот на Саша Јоксимовиќ, а пред тоа и самиот актер објави фотографија и откри дека ова признание му е голема чест.

– Мојот прв Оскар! Откажување и работа, награда како резултат. Ајде да продолжиме, сакај го тоа што го работиш, среќата те чека токму таму, зад аголот. Љубов… – напиша Саша.

фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ

Да потсетиме, синот на Саша Јоксимовиќ и неговата сопруга Невена, тринаесетгодишниот Илија, пред извесно време се најде во центарот на вниманието откако неговиот татко јавно проговори за насилството што неговиот син го доживеал од врсниците.

фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ

Актерот кој сакаше да апелира до родителите, за да спречат повеќе вакви ситуации и јавно го кажа проблемот на својот син.

фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ

– Едно прашање син ми често си игра со другарите во паркот Чубурац. Пред седум дена беше нападнат од дете Ром, кое му се закануваше дека ќе го претепа со „боксови“… а јас веднаш отидов во Чубурац и го најдов со други мали Роми. Син ми го препозна, му приоѓам, му велам дај ми го тој бокс сега, а малиот Ром вели дека се шегувал и дека повеќе нема да се шегува така. Тоа е тоа, денеска повторно помина во Чубурац, син ми беше со другарите во паркот и малиот Ром со уште 30 други, се закануваше, бараше пари, повторно со боксови се закануваше, метални шипки… синот и другарите го напуштија паркот, но тој ,првиот Ром го следеше со метална шипка некое време. Сега, јас не сум расист, познавам многу Роми, но овие се проблематични. Може ли пак да одам во паркот, да му удрам шамар, да ја растерам бандата или е нелегално? Што да се прави? – напиша Јоксимовиќ, што предизвика низа од поделени коментари.
Како што посочи овој немил настан се случил во паркот Чубурац во близина на станот во кој живее актерот со семејството. Бидејќи наследникот му се пожалил и ја раскажал целата приказна, Саша решил да интервенира и да го побара момчето кое се обидело да го повреди синот. За жал, тоа што тој отишол во одбрана на својот син да поразговара со насилникот, не ја промени многу ситуацијата, па следниот ден Илија повторно се нашол во опасност.

фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ

Но сега синот на Саша Јоксимовиќ, со љубовта и поддршката од родителите успеа да го преброди тешкиот период, а неодамна родителите го претставија пред јавноста. Денес Илија е среќно момче опсипано со внимание, а откако Саша ја смени бојата на косата, двајцата изгледаат сосема идентично, додека момчето многумина го опишуваат како вистински татин син.

фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ
фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ
фото инстаграм/ Саша Јоксимовиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close