Кафе муабет

ВЕСНА ЗМИЈАНАЦ ОТКРИВА: За една песна добив бакшиш 40.000 ЕВРА: Ми даваа пари во пакети, неможев да одам, бев преполна!

Се пофали со заработката...

Пејачката Весна Змијанац откри дека го добила најголемиот бакшиш во Бугарија, и тоа ни помалку ни повеќе туку 40.000 евра за една песна.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Имаше една свадба, каде испеав неколку песни. Еден човек дојде и ме замоли да ја испеам „Ори, Миле, “, бидејќи не ги знаев зборовите на песната, ми даде телефон со текстот и бакшиш од петстотини евра. Тоа го дадов на оркестарот, секогаш делиме – рече Весна и откри дека има ситуации кога не зема бакшиш.

Фото Инстаграм/Весна Змијанац

– Ги проценувам луѓето околу мене и има моменти кога земам бакшиш но и кога не сакам да се мрднам и не земам бакшиш. Мојата публика е многу нежна и многу добра. Секој бакшиш го давам на оркестарот и потоа делиме. Кога има многу пари, кога има малку пари, тогаш ништо не земам, се им оставам – изјави пејачката за Курир.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Таа во една прилика говореше дека во Бугарија заработила најголем бакшиш а овој пат го потврди истото.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Бугарија беше најсилна по бакшиш. Бугарија прави плејбек или синбек, немаат оркестар. Имав концерт во НДК, а потоа требаше да се појавам во клуб што беше спроти хотелот во кој бев сместена. Бев уморна од концертот, кој беше живо – рече Весна и додаде:

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Имаше плејбек пеење по клубови и имавме ЦД со песни кои беа хитови, кои се пееја во Бугарија. Имаше некој крал на циганите кој направи даде два пати по 500. После на секоја моја песна, тој дава по уште едно туце од по 500, неможев да одам, имав пари насекаде, во јакна, во џебови.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– На крајот ја испеав „Казни ме казни“. И тој ми рече за сите тие пари, а имаше многу пари, околу 30.000, 40.000 евра, пак да ја отпеам Кани ме казни. Пеев три или четири пати и реков дека не можам повеќе. И така малку „Јорговани“, малку „Сто животи“ што е нивна химна и повторно му ја пеам „Казни ме казни ме“. Заслужи – рече Весна.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Популарната пејачка тогаш немаше со кого да ги подели парите бидејќи пееше без оркестар, а откри дека и таа не е штедлива кога станува збор за делење бакшиш.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Бугарите свират феноменално. Откако го завршив концертот со нив, добро ме платија. Ќе одморев еден час, а потоа викав танчерка за стомачни нанци. Убава како кукла. Вадев илјадарка и и ја давав. Целиот концерт го оставив таму – вели Весна.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close