Кафе муабет

Весна Змијанац за прв пат откри се за ривалството со Брена: Јас сум сериозна пејачка, таа пее детски песни!

Од секогаш биле ривалки...

На крајот на осумдесетите, Весна Змијанац и Лепа Брена беа најпопуларните фолкерки во СФРЈ, но и најголемите ривалки на музичката сцена.

Фото Инстаграм/Лепа Брена

За време на едно од телевизиските гостувања, Весна отворено проговори за врската со позната колешка и што мисли за нејзините песни.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Водителката ја праша Змијанац дали е вистина дека тие две се во тензичен однос, а одговорот на Весна изненади многумина.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
Фото Инстаграм/Лепа Брена

– Знаете што, кога сакаме реклама се согласуваме. Јас и Брена отсекогаш сме биле конкуренти, ривали. Со тоа што Брена е шоумен, а јас пејачка, артист. Ние две се согласуваме да бидеме во конфликт. И тогаш драмата трае еден месец, седиме во ресторан и пиеме кафе. Или патуваме некаде во светот, истакна Весна.

фото инстаграм/Лепа Брена

Откако открила дека нивните караници биле лажни и исклучиво во служба на шоу-бизнисот, Весна истакна дека нејзината колешка ја повикала да учествува во документарниот филм „Лепа Брена и година на „Сладок грев“ што неодамна се емитуваше на телевизија Прва. Потоа ја нарече пејачка на лесни ноти!

Фото Инстаграм/Лепа Брена
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Ми се јави да кажам нешто за неа во документарецот. Ниту таа би можела да биде одлична без мене, ниту јас без неа. Имаме сосема различни кариери. Мојата публика е сериозна публика, која сака добра и сериозна песна. Публиката на Брена беше детска, таа ги пееше песните „Чачак, Чачак“, а јас „Сватови“, „Кад замиришу јорговани“ и сите тешки композиции.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Змијанац неодамна проговори и за односот со Брена.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Помеѓу мене и Брена имаше ривалство само како добра конкуренција, но ние сме големи пријатели и секогаш добро се согласувавме – истакна Змијанац.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

За потсетување, Весна Змијанац во поранешна Југославија важеше за една од најголемите ѕвезди. Таа беше почитувана од сите нејзини колеги и колешки, но најмногу од нејзиниот драг колега и пријател Дино Мерлин. Тој во една прилика и изјави благодарност до Весна што поради нивниот дует на добро познатата песна „Кад замиришу јорговани“ успеал да ја освои Србија.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Весна Змијанац беше во брак со хармоникашот Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш, кој денес е во среќен брак со Зорица Брунцлик.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Сепак во 80-тите години на минатиот век Весна и Кемиш беа лудо вљубени.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Бракот помеѓу Кемиш и Весна траеше три и пол години, по што тие се разделија и тргнаа секој по свој пат.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Денес Кемиш е во среќен брак со Зорица Брунцлик повеќе од 35 години и важат за еден од најпопуларните парови на естрадата. Тие заедно ја имаат ќерката, Злата Аранѓеловиќ.

фото инстаграм/Весна Змијанац

“Таа мудро молчеше, бидејќи сфати дека тоа да биде жртва ќе и донесе некаква корист. Тогаш и се здосади од тоа и се обидовме на различни начини да кажеме дека никој не зема ничиј сопруг. Дури и ја молев да се сретнеме за да и го вратам: “Како да тој не се прашува за ништо! Сите ове децении не успеавме да ги запреме приказните”, објасни неодамна Зорица Брунцлик во емисијата “Сценарио” и стави крај на приказните дека и го земала сопругот на Весна.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Првиот сопруг на Весна Змијанац е доктор по економија Владо Јовановиќ,со кој во 1989 година ја добиле Николија.

фото инстаграм/Весна Змијанац

Со оглед на тоа што Николија тргна по стапките на нејзината мајка,нејзиниот тато никогаш се нема појавено во медиумите.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

По разводот со Весна, Владо повторно се оженил и во вториот брак добил уште две деца.
Владо Јовановиќ никогаш не сакал јавно да се експонира , а не бил ни пресреќен дека неговата ќерка ќе се занимава со пеење, што тоа го потврдила и самата Николија.

Фото Фејсбук/Николија Јовановиќ

– Мојот татко е „алергичен“ на се што е во врска со шоу-бизнисот, уште во периодот кога бил со мојата мајка. Тој како доктор на науки не би ме советувал да се занимавам со пеење, рекла своевремено Николија за еден магазин.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
Фото Инстаграм/Весна Змијанац

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close