Кафе муабет

ВАНЕ ЦВЕТАНОВ ЈА ШЕТАЛ ДУНАВКА ТРИФУНОВСКА ВО СТРАНСТВО СО ДРЖАВНИ ПАРИ –МВР МУ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Се шетале со државни пари...

Некогашната Мис Македонија, Дунавка Трифуновска и нејзиниот партнер, поранешниот директор на финансова полиција, Ване Цветанов се доста интригантни за македонската публика, која сака да го знае буквално секој нивен чекор.

      фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Откако ја обелоденија нивната врска, скоро и да нема медиум кој не пишувал за нив.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Дунавка го привлече вниманието на јавноста во 2015 -тата година кога ја претставуваше Македонија на Мис Интернационал

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Иако многумина мислеа дека станува збор само за авантура која брзо ќе заврши, Ване и Дунавка го докажаа спротивното. Ване го повлече првиот чекор и ја запроси својата сакана.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Парот остана секогаш во фокусот на вниманието на јавноста.

Пред неколку дена, МВР излезе со поднесена кривична пријава против поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата, Ване Цветанов за злоупотреба на службената положба.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Имено, Цветанов ја ангажирал невенчаната сопруга Дунавка Трифуновска и со државни пари оделе на заеднички службени патувања, а вршел и незаконски јавни набавки со кои го оштетил државниот буџет за 75 000 евра.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Цветанов беше разрешен од функцијата  во март, кога ја вработи жена му, манекенката и поранешна мис на Македонија – Дунавка Трифуновска

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

На оваа функција Цветанов беше три години.

,,Опкружен сум со непријатели, па морав да се потпрам на некого на кого му верувам целосно во овие специфични лицемерни времиња. Станува збор за ангажирање на надворешен соработник за специјални цели. Нема да зема плата за тоа. Нејзината плата е нула денари’’ – истакна во едно интервју за Репортер Цветанов.

  фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Во меѓувреме пак , Дунавка рече дека нејзиното име е злоупотребено и дека таа не е личноста  што е вработена во институцијата со која раководеше нејзиниот партнер.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

,,Тоа се  професионалци во својата област пријавени на официјален оглас. Ова е исценирана конструкција во време кога институцијата гради нова иднина преку имплементаација на европските директиви, која што е нотирана и во последните европски извештаи – рече тогаш Дунавка.

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

фото:Инстаграм/Дунавка Трифуновска

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close