MAMA

Бизаrен тренд на „ТикТок“ се шири кај малдите, лекарите мораа да реагираат: Ова што го правите е штетно и глупаво

Бројот на такви видеа е веќе алармантно голем

На социјалната мрежа ТикТоко се шири нов биzарен тренд – децата ги исправаат забите со турпија за нокти, го снимаат и објавуваат на споменатата социјална мрежа.

Бројот на такви видеа е веќе алармантно голем, а стоматолозите предупредуваат колку е штетно и глупаво – Правите непоправлива штета и ги уништувате забите – изјави доктор Чад Еванс за „Инсајдер“.

Еванс го покажаа овој тренд од колегите од работа и се шоkиран. Она што децата го прават со турпијата за нокти е слично на постапката што ја прават козметички стоматолози при исправување на оштетен заб, но е многу поопасна бидејќи турпијата може да ја оштети емајлот на забот, па забот може да стане пречувствителен. или целосно уништен, предупредува стоматологот.

Експертите предупредуваат дека дури и професионалното зацрвстувањето на забите е многу опасно и дека го скратува животот на забите, а аматерското поднесување може да биде фатално.

Интернет предизвикците не се новост, но со доаѓањето на новата социјална мрежа ТикТок станаа секојдневие. Меѓутоа, некои се многу опасни, а еден од нив е Бенадрил предизвикот (Benadryl challenge).

Имено, во извештајот на Детската болница Кук во Форт Ворт, во Тексас, тројца тинејџери во мај се хоспиталиzирани поради предозирање со дифенхидрамин, лек познат како Бендарил. На лекарите им признале дека идејата ја добиле откако гледале видеа на ТикТок во кои се вели дека може да халуциниrаат ако конзумираат повеќе таблети.

Една пациентка, 14-годишната Ребека, се предозираlа откако испила 14 таблети среде бел ден.
„Беше страшно. Халуциниrаше, а пулсот и беше 199“, рече нејзината мајка Кејти која веднаш ја однела во ургентниот центар.

Ребека е примена откако наодите на ЕКГ-то биле загрижувачки, но за среќа состојбата ѝ се подобрила во текот на ноќта. Нема да има сериозни здравствени последици поради непромислената постапка.

Педијатарот Џина Поснер појаснува за списанието Хелт дека Бенадрилот делува безопасно, но може да предизвика здравствени проблеми кога се злоупотребува.„Да се зема во поголеми дози е лоша идеја“; предупредува таа.

Дифенхидрамин е антихистамин кој главно се користи за лекување на алергии. Може да се користи кај несоница, симптоми на обична настинка, тресење при паркинсонова болест и мачнини. Се користи орално, со инјекcија во мускул или се нанесува на кожата.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close