Кафе муабет

“Бев како марионета, живеев во cтpaв”- Тања Савиќ за прв пат искрено прозборе за бракот со Душан!

Пејачката замина во Австралија...

Пејачката Тања Савиќ ги спакува куферите и замина во Австралија, за да стави крај на агонијaaта која трае скоро една година.


Фото: Инстаграм

Фото: RAS SRBIJA

Пејачката не може да ги види синовите Максим и Ѓорѓе, кои нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ ги однесе во Австралија, без нејзина согласност.


Фото: Инстаграм

– Во април минатата година ги видов децата. Сè се одвива многу бавно, најмногу поради вирусот кoрона. Можеби некои институции во Австралија и во нашата земја го користат времето со Ковидот, за да имаат изговор и да не ја вршат својата работа како што треба.

Тие не земаат предвид како се чувствува мајката која ги изгубила своите деца. Ова е предолго, тешко е, уморна сум од сè. Судењето требаше да се одржи на 19 февруари, сепак, тие го преместија за 24 и 25 февруари, јас сум во шок. 

– Имам комуникација со деца благодарение на судот во Австралија, затоа што поднесов тужбa против мојот поранешен сопруг, бидејќи тој не одговараше на телефон, не даваше да разговарам со децата. Случајно, реагираше судот, ние мора да се слушаме секој ден во девет наутро, кај нив тоа е шест часот навечер.

Тие некако кријат многу работи, сепак се момчиња. На самиот почеток тие реагираа многу посилно, не беа подготвени за ситуацијата. Сега тие разбираат, психолозите се вклучени во целата приказна. Тие точно знаат како се одвива постапката, и дека мама го Tужи тато. Сега им е многу појасно, тие знаат што се случува, тоа не беше случај порано – пејачката објасни како комуницира со своите синови и како се чувствуваат.


Фото: Инстаграм


Фото: Инстаграм

Тања откри и дали има комуникација со сопругот.

– Воопшто не. Ми рече да не го барам повеќе на телефон. Ѕвонев толку многу некое време, затоа што ми недостигаа моите деца. Рече да вртам на друг број, зеде телефон што им дозволи на децата да го користат. Го почитував тоа, му реков „Никогаш повеќе нема да ти се јавам, не ме интересираш“. Ако видите дека некој не обрнува внимание на вас, тој не е желен да комуницира со вас и не го заслужува вашето внимание, го разбрав тоа, се повлеков, немам комуникација со него, само се слушам од децат, изјави Тања за српски Телеграф.


Фото: Инстаграм

Пејачката откри во што е проблемот со Душан и како се чувствувала во таа врска.

– Жените кои се големи емпати се приврзуваат за манипулатори. Јас бев емпатична додека мојот сопруг беше нешто сосема друго, тој немаше емпатија, гледаше само за себе. Веднаш го препознав, но беше предоцна, бев во блажена состојба, тогаш гледате некои работи што не ги сакате, замижувате и мислите „ќе го сменам“. Мислев дека ќе успеам. Не ги мразам мажите, има жени кои се такви. Го следев неговото однесување, тој ме изолираше од сите, кога твојот партнер сака да те контролира, мислиш дека е љубов, кога те исклучува од семејството, пријателите, колегите. Тогаш тој може да прави што сака со тебе, како да си кукла, така се чувствував – рече Тања во “Posle ručka”.


Фото: Инстаграм


Фото: Инстаграм

Пејачот откри дека Душан не ги бирал моментите и дека бил гласен пред децата.

– Тој не ги избра моментите. Тој сакаше да биде гласен. Ова се последните кукавички кретени, кога им давате на децата до знаење дека нивната мајка ве малтрeeтира. Се однесуваше како мало дете кога не му давате играчка, па вреска за да го слушнат сите – рече пејачката и додаде:


Фото: Инстаграм


Фото: Инстаграм

– Австралискиот закон е фер, сè е бавно заради короната. Бидејќи има многу докази, предадов 3000 документи против него, останува да се бранат со некои пораки што ги испратив, тоа е толку безопacно. Јас сум мајка, имам целосно право да ги искажувам своите чувства и да пцујам во пораки, тој го додаде тоа против мене. Кога живеете со нарцис, тоа е многу тешко.

Треба да станете доктор на науки за да ја откриете таа личност и на крајот да ја напуштите. Тие прават сè со намера да ја задржат жената. Во мојот случај, тоа беше намерно, го знаев тоа. Јас го сакав но се ослободив, многу ми е полесно, немам на кого да полагам сметки.

Единствената неволја е што моите деца ќе се вратат кај мене. Имав толку многу пријатели пред Душан, тој ме изолираше од моите пријатели, сега го враќам друштвото во мојата прегратка. Постојат многу пријатели и колеги кои ми се јавуваат сега, тие дури и не се осмелуваа порано. Очигледно беше дека сум исплашена, во моите очи се гледаше дека сум како исплашено дете – заклучи пејачката во емисијата.


Фото: Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close