Кафе муабет

Беа на чекор до разделба: Јована и Жељко Јоксимовиќ искрено за подемите и падовите на бракот

Денес се еден од најскладните парови...

Љубовта меѓу пејачот Жељко Јоксимовиќ и водителката Јована Јоксимовиќ трае 14 години. Тие важат за најхармоничен пар на јавната сцена. Заедно имаат три деца, а моментално им цветаат рози во деловниот и приватниот живот.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

Искрите меѓу нив се појавија во 2008 година, кога заедно беа домаќини на „Евровизија“ што се одржа во Белград, а иако во 2011 година се пишуваше за нивното раскинување, на крајот љубовта победи и тие денес ја живеат својата бајка.

фото Инстаграм/Јована Јоксимовиќ

Имено, кон крајот на март 2011 година, целата јавност и медиумите беа вознемирени од веста за раскинувањето на Јована и Жељко по три години успешна романса, од никогаш необјаснети причини, ја раскинаа тогашната свршувачка. Две недели откако Жељко ја запроси Јована и таа прво кажа „да“, парот реши да раскине, а водителката даде изјава.

фото Инстаграм/Јована Јоксимовиќ

– Како и секоја врска, така и нашата имаше свои подеми и падови, несогласувања и исклучително убави моменти, но најправедно би било да се каже дека нашата љубов на крајот некако сама згасна. Двајцата се договоривме, разговаравме и донесовме одлука како зрели луѓе кои го делеа животот три години, тогаш беше одлучна Јована.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

За среќа, помирувањето дојде прилично брзо. По само две недели, она што се сметаше за „изгасната љубов“ се покажа како пламен кој сепак ги издржува предизвиците. Парот најавил ненадејно помирување, а потоа се пишувало дека помирувањето се случило во Тиват, каде Жељко тогаш имал настап, а Јована итно отишла со приватен лет да го посети.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

Целата приказна за раскинувањето денес е далеку зад нив и оттогаш тие никогаш не се разделиле.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

Неодамна парот откри дека Жељко иако имал голема желба да ја донесе Јована на нивната телевизија, сега вели дека тоа не им е олеснителна околност. Јована истакнува дека во моменти на слабост најголема поддршка добивала од својот животен партнер.

Фото Инстаграм/Јована Јоксимовиќ

-Жељко има верба во сите нас што сме овде, многу поголема отколку што имаме во себе, а тоа понекогаш е отежителна околност, бидејќи сакаш да објасниш дека не можеш да го направиш токму она што тој го мислеше. Мислеше дека треба да работам на утринска програма на кабловска телевизија, а јас мислев дека тоа нема да можам да го направам ако ја немам поддршката од големата телевизија зад мене и гледачите – почна Јована, а Жељко откри дали тешко е да се работи со брачен другар.

Фото Инстаграм/Јована Јоксимовиќ

– Не беше лесно, гледачите се тука или не, но неа да ја донесам… Мислев дека е супер, но во последно време колку има работа, ако сум искрен, баш и не ми се допаѓа, но што може јас да правам, така избравме и сега се движиме на тоа поле – беше искрен пејачот, а Јована продолжи:

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

– Кога правиш нешто што е твое, имаш многу поголема одговорност и затоа имаш повеќе работа. Можеби бев помалку зафатена на претходните телевизии, па сега приватниот живот ни трпи. Ние сме исклучително горди и во време кога пред две години кабелската телевизија беше третирана како неважна, се осмеливме да направиме сопствена продукција. Успеавме да собереме луѓе кои размислуваат поинаку и веруваат дека ќе растат.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

И покрај богатата кариера, водителката сè уште има неостварени соништа во бизнисот.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

– Сонувам соништа и мислам дека никогаш не ми е доста од нив. Мислам дека секој од нас има момент кога сака да застане на линија и да измери колку вреди, а мислам дека јас го направив тоа. Ме радува тоа и нема причина да работам на друго место – вели Јована, која сега ги буди гледачите на телевизијата К1.
Јована истакна дека неколку пати сакала да го угости својот сопруг, како што имала можност додека работела на телевизија Пинк, а тој неколку пати досега ја одбивал.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

– Знаете колку пати го викнав, се надевам дека ќе се согласи – низ смеа рече водителката, не сметајќи ја специјалната утринска програма за Новата 2020 година, кога Жељко само дојде да отпее една песна.
Да потсетиме, Јована е во брак со Жељко Јоксимовиќ 9 години, а годшнината ја прославија во јануари.
Шармантната водителка го роди синот Коста во април 2014 година, а во октомври 2017 година ги роди близнаците Ана и Срна.

фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ
фото инстаграм/Јована Јоксимовиќ

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close