Uncategorized

Анабела реши да сврти нов лист: Донесе важна одлука која ги шокираше сите!

Не јаде повеќе месо...

Пејачката и поранешна учесничка во неколку реални шоуа, Анабела Атијас, откри дека се решила на драстичен чекор во петтата деценија од животот.

фото инстаграм/Анабела Атијас

Поранешната сопруга на танчерот Гаги Џогани откри дека од неодамна е вегетаријанка.

фото инстаграм/Анабела Атијас

-Веќе не јадам месо, решив. Уморна сум, навистина. Станав вегетаријанец – признала Анабела Атијас за „Информер“, додека познато е дека таа почнала да се грижи за својот организам откако пред многу години се борела со опасна болест.

фото инстаграм/Анабела Атијас

– Таа болест е многу подмолна и ја чувствуваме кога е предоцна. Тоа се работи кои не ги забележуваме на нашето тело бидејќи не нè повредуваат. Особено на тие некои невидливи места не треба да се занемарат ниту женските репродуктивни органи. Редовните посети на гинеколог се многу важни. Често го правам тој пап тест затоа што еднаш ми се случи да ми биде лош и докторот исто така брзо реагираше, па успеав да го излечам вирусот кој ме фати и кој може да предизвика злобна болест – рекла таа.

фото инстаграм/Анабела Атијас

– Ретко се случува жените да ја забележат оваа болест на почетокот, туку кога е во поодмината фаза, а потоа е предоцна. Проблемот е затоа што многу жени чекаат да ја почувствуваат промената, па потоа се обраќаат на лекар, а потоа е тешко да се излечи – додаде таа неодамна за „Пинк“.

фото инстаграм/Анабела Атијас

Пред 20 години доживеа пекол!

Пејачката Анабела Атијас, која имаше само 20 години, тешко се бореше со опакатана болест, а во шокантната исповед за Пинк откри што и го спасило животот, но и како изгледала нејзината борба.

фото инстаграм/Анабела Атијас

– Тоа ми се случи многу одамна, кога имав само 20 години. Имав операција во Шведска во 1995 година. Имав среќа да го слушнам разговорот на моите пријатели кои зборуваа за прегледот, односно мамографијата. Слушнав една постара другарка која тогаш рече дека самопрегледувањето е многу важно и случајно ми остана во главата, тој разговор и јасно се сеќавам на моментот кога почувствував грутка во градите. Тој петок се враќав од дискотека, отидов да се истуширам и почувствував грутка. Во понеделникот веднаш отидов на преглед, направив биопсија и ми закажаа операција за три дена – ја започнува приказната Анабела и открива колку е важен самопрегледот, но и брзата реакција на докторот.

фото инстаграм/Анабела Атијас

Во Шведска не се закажуваат операции така лесно, за среќа тогаш ги имав документите, но не бев запознаена како оди таму. Денес, кога сфаќам колку брзо ме оперираа, сфаќам дека не сакаа да ризикуваат да се влоши состојбата. Докторот кога ме оперираше ми кажа дека е среќен што се заврши толку брзо бидејќи веќе состојбата почнала да се влошува.Брзата реакција на докторот ми го спаси животот, но самопрегледувањето е подеднакво важно. За среќа, не одев на никаква хемотерапија, имав само хормонска терапија. Пет години по операцијата важно епостојано да одите на контрола, а по пет години нема можност да се повтори – вели пејачката и признава дека е многу повнимателна кога е во прашање нејзиното здравје.

фото инстаграм/Анабела Атијас
фото инстаграм/Анабела Атијас
фото инстаграм/Анабела Атијас
фото инстаграм/Анабела Атијас
фото инстаграм/Анабела Атијас
фото инстаграм/Анабела Атијас

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close