Бебе

Убава ПРИКАЗНА од соседството: ВО ИСТ ДЕН се породија ДВЕ СЕСТЕРИ! Двете родија девојчиња!

Во породилното одделение во оваа институција, минатиот месец, поточно на 23 јули,

По приказната дека две сестри се породиле во Чачак истиот ден, истата ситуација се случи во Гинеколошко-акушерската установа „Народни фронт“ во Белград.

Во породилното одделение во оваа институција, минатиот месец, поточно на 23 јули, се породија две сестри од Белград. Двете се здравствени работници, и обете родиле ќерки.

Запознајте ги Тијана Лазиќ (25) и Милица Цвејиќ Бежевиќ (29).

Тијана ја роди Теодора, а Милица, Хелена. На Тијана ова и е второ дете, има и син Владимир, додека Милица, е првородка.

Како што дознава „Телеграф“ во разговор со нив, нивните датуми на испорака биле во голем интервал. Како и да е, бидејќи водењакот на Тијана и пукнал, и бидејќи и двете знаат дека во тој случај породувањето започнува, Милица малку се исплаши за неа, но и за себе, бидејќи тоа беше прва бременост, па и на неа и пукнал водењакот две недели, пред терминот.

Тијана, која по професија е медицинска сестра, вели дека не можеле ни да сонува дека ќе „носат“ бебиња во истиот период, а камоли дека ќе се породат на ист ден.

„Јас родив девојче Теодора на 23 јули во 5.50 часот. Милица се породи истиот ден во 15 часот затоа што беше малку нервозна за мене и беше малку исплашена, што ја чека, бидејќи ова е нејзиното прво бебе“, вели Тијана.

Водењакот на Тијана исто така пукна, ден пред породувањето, околу 18 часот.

“Милица се плашеше и за мене и за себе, не спиеше цела ноќ, а наутро кога легна само почувствувала дека и пука водењакот. Отиде во ” Популарниот фронт “, а јас веќе се породив. Нејзината Хелена се роди прва, а мојата Теодора се роди малку подоцна“, вели Тијана, која се породи природно, и без епидурална анестезија.

Не е ни чудо што Милица беше загрижена за Тијана и за себе. Таа е најстара од четирите сестри. Овој општ лекар вели дека најважно е сè да заврши како што треба. Нејзиното прво дете, ќерката Хелена, се роди мало, тежеше 2.750 грама, но сега веќе тежи 3.100 и напредува убаво.

“Ова е моето прво бебе. Хелена”, ја започнува својата приказна Милица:

„Моето породување не беше за во јули, туку на 7 август, што ми го потврди докторот само неколку дена пред породувањето. Беше понеделник. Тица беше хоспитализирана во средата. Бев малку потресен и се породив пред терминот.Не паничев, но не ми беше грижа “.

Најтешко им беше да се породат со маски

Сепак, на двете им беше тешко да се породат со маски на лицето.

“Па, тоа беше ужасно страшно. Напнатост, болка, потење, уште една маска за лице. Но, преживеавме …”, вели Милица, а Тијана со ист тон вели:

“Не се плашев од коронавирусот. Не излегов девет месеци. Бев дома. Искрено, најмногу се плашев како да ја ставам маската, што требаше да ја имаме 24 часа. Постои посебен дел од ковид за бремени жени, а особено за сите други. Но, маски. Требаше да го имам цело време и при породување, сè уште беше премногу жешко, но ние преживеавме Сега е полесно, дома сме “.

Бидејќи се здравствени лица, лекарите им дозволија да останат во иста просторија.

„Се породивме истиот ден, и заедно бевме во иста просторија со бебињата четири дена и заедно излеговме од породилното одделение“, ни вели Тијана.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close