Бебе

Свекорот ја виде снаата како дои, па направи нешто што ја извади од памет – настана хaoc, а потоа сопругот дозна и за пораката

Неговиот татко тогаш дал непримерен коментар за женските гради и со тоа ја доведе жената во многу непријатна ситуација...

Доењето е се уште табу тема на Балканот, па колку и да се обидуваме да ја покренеме свеста дека тоа е нормала работа и храна за новороденчето, многу луѓе негативно реагираат кога ќе видат мајка како јавно дои бебе во кафуле, во парк на клупа итн…

Фото: Унсплаш

За жал има и такви кои овој сосема природен чин го претвораат во нешто сексуално.

Една објава на анонимен новопечен татко на форумот на Редит објавена минатата година само сведочи за фактот дека не сите мажи знаат како да реагираат нормално кога ќе видат жена како го дои своето дете.

фото илустрација

Младиот татко во својата објава објаснил дека неговите родители ненајавено навратиле кај нив да го видат внучето, но во тој момент неговата сопруга го доела бебето.

Неговиот татко тогаш дал непримерен коментар за женските гради и со тоа ја доведе жената во многу непријатна ситуација.

– Во петокот вечерта, моите родители дојдоа кај нас сосема неочекувано – ја започна својата исповед.

Фото: Унсплаш

– Мојата сопруга седеше на стол во дневната соба и го доеше нашиот син кога татко ми влезе внатре. Не ги виде нејзините бpaдавици, но сепак сакаше да искоментира нешто, па и рече дека сега му е јасно зошто неговиот внук е толку добро нахранет. Подоцна, кога мајка ми влезе во собата, тој рече нешто како „не треба да се грижиме, Џон нема да биде гладен“ – се присетува младиот човек.

– Мојата сопруга е многу несигурна во врска со своето тело по породувањето, па затоа беше во-знемирена и тажна поради овој коментар – рече тој.

фото илустрација

Мажот во својата исповед истакна дека инсистирал неговиот татко да и се извини на жената, што тој го сторил и сопругата прифати.

Меѓутоа, неколку дена подоцна,тој дознал дека неговата сопруга му испратила порака на свекорот зад грб, посочувајќи му дека е „одвратен пep-верзник“.

Тој додава дека се согласува дека неговиот татко бил гpyб, но сепак смета дека жената погрешила што ја испратила таа порака иако тој веќе се извинил.

фото илустрација

Стотици луѓе одговорија на објавата, и очекувано речиси сите беа на страната на жената.

– Ваквите коментари на мажите прават жените да се чувствуваат крајно ранливо и непријатно. Она што го направи татко ти е це-ксуално вознемирување и нешто што може да доведе до отказ доколку се случи во канцеларија – напишала една личност.

– Не е важно дали тој се извинил, вашата сопруга моментално се чувствува несигурна и вие треба да го почитувате тоа. Мора да бидете на нејзина страна – гласи друг коментар.

– Жената не треба да се чувствува непријатно во својот дом – објави друг корисник на Редит.

Како да доите на јавно место?

фото илустрација

Пред се кога го правите ова треба да останете смирени и бидејќи многу луѓе не се свесни за доењето на јавни места, иако примарната цел на доењето е да го храни доенчето, а мајчиното млеко е најдобрата храна за вашето бебе.

Порталот mk.golflandusa.net објави неколку корисни совети за доење во јавност.

Фото: Унсплаш

Како што се посочува во објавената статија на горенаведениот извор најпрво треба да се облечете соодветно за доење:

фото илустрација

Изберете фустан или друга облека кој авам ви е комотна а при тоа овозможува лесен пристап до градите, на пример облека со патент а се препорачува и да носите градник за доење . Со себе носете марама за нега која ви овозможува да го покриете доенчето додека го доите. Марамата го прави доењето незабележително.

Фото: Унсплаш
Фото: Унсплаш
Фото: Унсплаш
Фото: Унсплаш
Фото: Унсплаш
Фото: Унсплаш

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close