Бременост

Рафаел Надал ќе стане татко: Парот го очекува првото дете- конечно му се оствари најголемата желба

Се уште не ја потврдиле веста...

Рафаел Надал и неговата сопруга Марија Франциска Перело го очекуваат своето прво дете.

Фото Инстаграм/Рафаел Надал

Убавата вест за приновата ја откри магазинотHello! и објави фотографии од сопругата на тенисерот кои откриваат трудничкиот стомак.

фото принтскрин

Првите гласини дека парот очекува бебе се појавија откако Надал објави фотографија од јахта на која Марија Франциска е облечена во широка облека.

Фото Инстаграм/Рафаел Надал

Надал, кој неодамна ја освои 22-рата Грен слем титула во Париз, има 36 години, додека неговата сопруга е три години помлада.

Фото Инстаграм/Рафаел Надал

Двојката се венчаше на 19 октомври 2019 година.

Фото Инстаграм/Рафаел Надал

Надал и Марија ја започнаа својата врска во 2005 година, иако пред тоа се познаваа неколку години.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Во јануари 2019 година, се свршија, а следниот октомври следеше свадба со 350 гости во прекрасниот замок Ла Форталеза на Мајорка.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело
фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Интересно е што и самиот Надал неколку пати истакна дека би сакал еден ден да стане татко.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Но, потоа нагласи дека можеби е најдобро да се чека вистинскиот момент, односно крајот на професионалната кариера.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Убавата бринета и понатаму е многу дискретна и ненаметлива, па и покрај тоа што е најголема поддршка на нејзиниот сопруг во секоја смисла, таа често не е физички присутна на трибините додека Надал игра некои од решавачките мечеви.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

За потребите на биографијата на Надал „Рафа“, таа објасни зошто е тоа така.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

„Му треба простор кога се натпреварува, а самата помисла да го чекам цел ден да го заврши она што треба и да шетам наоколу ме изморува. Тоа би ме задушило. Тој би морал да се грижи за мене… Ако го следам насекаде, мислам дека постои ризик да престанеме да се договараме“, рече таа.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Во истото интервју, Марија истакна и зошто толку се трудат да ја задржат врската само за себе:

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

„Дури и кога семејството ме прашува за него, јас не кажувам многу. Факт е дека едноставно не се чувствувам удобно да зборувам за мојот приватен живот. И тоа му се допаѓа на Рафаел. Не сакаме тоа да се промени“.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

Надал не е повеќе зборлив од неа, а нивната врска само во неколку наврати ја коментираше одговарајќи на прашањето дали планира еден ден да стане татко.

фото инстаграм/Марија Франческа Перело

„Би сакал да имам деца: момчиња, девојчиња… Сакам деца и сум семеен човек. Мислам дека децата треба да бидат над се. Затоа, не сум сигурен дека е идеално време да ги имам, додека постојано патувам. Тоа треба да го одреди мојот спортски живот“, истакна тој во 2017 година.

Фото Инстаграм/Рафаел Надал
фото инстаграм/Марија Франческа Перело
фото инстаграм/Марија Франческа Перело

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close