Бебе

Првата ноќ со бебето во домот може да биде една од најтешките!

Тоа е нормално и првата ноќ дома со бебето може да биде тешка, но ќе ви биде полесно да се справите со тоа ако земете во предвид низ што поминува бебето...

Штом ќе се роди бебето, првите 24 часа дома веројатно ќе ви изгледаат прилично јасни.

Фото Илустрација

Откако ќе ја запознае својата мајка и ги направи првите обиди за доење, вашето бебе најверојатно ќе ги помине следните неколку часа во сон, попознат како „сон за опоравување“ – потребен и за мајката и за бебето.

Фото Илустрација

И двајцата сте поминале низ голема авантура и затоа – искористете ги максимално тие часови одмор.
Сепак, втората ноќ со новороденото бебе е веќе малку поинаква. Вашето бебе беше во удобна и топла утроба во последните неколку месеци и најверојатно сега ќе сфати дека работите не се баш исти и ќе протестира – гласно.

 

Фото Илустрација

„Синдром на втора ноќ“  – е време кога бебето препознава колку неговиот живот се променил.

Идиличниот живот во утробата е заменет со живот со светлина, бучава и севкупно различни состојби кои доаѓаат како шок за бебето. Единственото нешто што може да ја олесни оваа промена е родителската блискост. Бебето ќе бара утеха, олеснување и удобност, обично во форма на доење или гушкање. Вообичаено таквиот развој на настаните се одвива така што бебето ќе почне да плаче секој пат кога ќе го ставите во креветчето – што може да биде исцрпувачко и стресно.

Фото Илустрација

Тоа е нормално и првата ноќ дома со бебето може да биде тешка, но ќе ви биде полесно да се справите со тоа ако земете во предвид низ што поминува бебето.

Одеднаш, сите работи се сменија, од ограничувањата во матката, редовното чукање на вашето срце, постојаниот шум на матката – сега бебето се чувствува несигурно и вознемирено. Ова е причината зошто бебето престанува да плаче кога го држите во раце или кога го доите, бидејќи го направи она што му е познато.

Фото Илустрација

Всушност, цврста прегратка е најблиску до чувството што бебето го имаше во утробата.

Обидете се да не паничите. Колку повеќе контактирате со вашето бебе и го држите на градите – толку подобри сигнали ќе добиете од бебето и ќе му овозможите на вашето тело да „произведе“ голема залиха на млеко. Запомнете, ова е само начин на бебето да се навикне на нов живот надвор од матката и му треба време да се навикне.

Фото Илустрација
фото илустрација

Ако бебето ужива во вашите раце или на вашите гради, оставете го да ужива максимално.

Ако заспие на градите, нежно отстранете го од градите (ставајќи го малиот прст во аголот на усните) и оставете го да спие во вашите раце најмалку 20 минути, бидејќи тоа му овозможува на бебето добро да заспие пред да го преместите во креветчето.

фото илустрација

 

Откако бебето е во креветчето – одморете се и вие! Бидете сигурни дека може да се менувате со вашиот партнер, не е важно кој го држи додека е во топла прегратка полна со љубов.

Фото Илустрација

Можеби имате слична ситуација, можеби не да не заборавиме дека секое бебе е различно, но ако сакате да поминете низ „синдром на втора ноќ“, запомнете дека тој ќе помине исто како и секој друг родителски предизвик, и вашиот бебе ќе биде многу благодарно што му помогнавте да ги помине овие стравови.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close