Бебе

Потврден необичен случај: Мајка за време на бременоста го зарази бебето со ковид19

 Лекарите во Франција го пријавија првиот докажан случај на пренесување на коронавирусот од бремена жена на бебе

23-годишна родилка била примена во болницата на 24 март. Таа имаше треска и кашлица и беше во третиот месец од бременоста. Таа беше тестирана за ковид, а резултатот беше позитивен на вирусот.

Лекарите во Франција го пријавија првиот докажан случај на пренесување на коронавирусот од бремена жена на бебе, пишува „Гардијан“.

Новороденчето имало воспаление на мозокот неколку дена по раѓањето, состојба која се појави откако вирусот ја премина плацентата пред раѓањето. Момчето сега се опоравува.

Студијата на случај, објавена во списанието „Nature Communications2“, следи по раѓањето на неколку бебиња со „Ковид-19“ за кои лекарите се сомневаат дека биле заразени во матката на мајката. Досега, тие не можеа да ја исклучат можноста бебињата да се заразуваат за време или  по породувањето.

– За жал, во овој случај, не се сомнева во пренесувањето – рече првиот човек на педијатрија и новороденче во болницата во Париз, Даниел де Лука. 23-годишната девојка била примена во болницата на 24 март. Таа имаше треска и кашлица и беше во третиот месец од бременоста.

Три дена по приемот во болницата, лекарите забележале проблеми со бебето, а царскиот рез се извршил брзо. Бебето било изолирано и интубирано. Тестот брзо покажа дека бебето е позитивно за вирусот , а понатамошните истражувања покажаа дека детето се заразило преку крвта на мајката во плацентата.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close