Брак

После 35 години брак и две деца, полудев: оставив сè и најдов помлада жена! Ужасно згрешив!

Кога еден човек полудува во старите денови

Кога еден човек полудува во старите денови …

“Јас и мојата сопруга сме во брак 35 години. Поминавме многу заедно. Имаме прекрасен син и ќерка. И двајцата се зафатени и среќни во брак – сето тоа благодарение на мојата сопруга, која напорно работеше да ги воспитува сите овие години.

По пензионирањето, јас и жена ми решивме да ги вложиме нашите мали заштеди во нов бизнис. Резултатот ги надмина сите наши очекувања: никогаш не заработивме толку многу пари во нашите животи, скоро и полудевме од радост. Не морав да работам повеќе! Само што сфатив дека е време да уживам во себе.

Купив нов автомобил, започнав да одам на престижни настани, младите жени внимателно слушаа што зборувам, тие секогаш се вртеа околу мене … Чувствував дека сум се „соблекол“, но не бев загрижен – некогаш живеев и сега беше мое време Поминав насекаде, излегов со милион различни луѓе, барем бев дома … И тогаш ја запознав – Даница.

Таа беше како реализација на сите мои фантазии: точно вид на жена за која фантазира. За една ноќ „Ја изгубив главата“ по неа. Даница имаше само еден услов – да се омажи.

Решив да се сретнам со нејзиното семејство. Дојдов на вечера со неа, и нејзината мајка (која беше на возраст од мојата сопруга). Нејзината мајка ми раскажуваше како Даница ја изгуби главата за мене, како сака да се омажи, како никогаш не ја видела како таква … Ми се допадна целата таа приказна неверојатно. На крајот на вечерта, Даница и јас дојдовме до заклучок дека треба да се разведам и да се омажам за неа.

Враќајќи се дома после вечерата со Даница, размислував за сите можни причини за мојот развод од сопругата. Бев толку маѓепсана од Даница што почнав да ја мразам сопругата. Кога се вратив дома, започнав банална кавга во која ја обвинував дека е во врска со нашиот свештеник, „зошто на друго време би се дружела во црква цело време?“

Таа само погледна во мене празно, а потоа мирно ми рече: “Гледам дека ја изгуби  главата за таа млада русокоса што ти виси околу вас. Не можам да верувам!”

Таа мирно се спакува и ја напушти нашата куќа истиот ден. Со себе ги однесе само најосновните работи. Децата се обидоа да нè помират, но јас дури и не сакав да го слушнам.

Разводот пристигна експедитивно. Мојата сега поранешна сопруга немаше никакви проблеми со разводот. Наскоро се оженив со Даница.

За точно две недели во мојот нов брак, се чувствував како крал. Имав млада и пожелна жена од моја страна. И тогаш започнав да забележувам работи: како мажите ја гледаат во неа, како таа реагира на тие погледи, како спие до пладне, како не прави ништо, како што нема друг интерес освен да облече шминка и негувана ….

Но, сега беше предоцна. Малку по малку, мојот живот се претвори во пеkол.

Децата се оддалечија од мене, особено кога Даница го роди нашето дете. За мене е сосема неприродно да имам дете „во старите денови“ и не се чувствувам поврзано со него. Kога ќе го извадам во парк, како дедо да си игра со внуче.

Секој ден се чувствувам како да сум направил огромна грешка, но се плашам да ја спомнам на никого.Со текот на времето, јас ја прекинав комуникацијата со мојата поранешна сопруга и децата. Сега се чувствувам како затвореник во мојата куќа.

Сфатив дека сè има свое време. Моето време минува, а Даничино само што доаѓа. Јас не сум бил во можност да ги исполнам сите нејзини желби во кревет долго време. Немаме заеднички теми за кои ќе разговараме. Јас би дал се што треба за да се врати времето.

Колку би било убаво да старееме покрај жена на моја возраст … им завидувам на паровите кои минале низ тешки времиња и надминале сè и останале заедно “.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close