Бебе

Оксана и Сергеј сакаа дете, но се случи чудо: Лекарот истрча и им ги повика сите свои колеги за да видат што се случува со оваа МАМА

Лекарот истрча и им ги повика сите свои колеги за да видат што се случува со оваа МАМА

Оксана Клетскаја, од Одеса во Украина, била пресреќна кога дознала дека е бремена.

Бидејќи таа веќе имаше 37 години и имаше тригодишна ќерка кога таа и нејзиниот сопруг Сергеј решија да се обидат да имаат уште едно дете, веста за бременоста ги направи среќни. Сепак, бременоста наскоро се претвори во случај кој го остави целиот свет без зборови.

Оксана и Сергеј никогаш не планирале големо семејство, туку само две деца. Двајцата сметаа дека воспитувањето на многу деца ќе биде тешко и од време и од пари.

Нешто не е во ред

Сепак, наскоро Оксана почна да чувствува дека нешто не е во ред со бременоста. Таа се плашеше, но лекарите имаа многу посебни вест за неа.

Прегледите потврдија дека таа носи неколку близнаци во нејзината матка – Никој во нашето семејство никогаш немал близнаци, па затоа бев сигурна дека никогаш нема да доживеам вакво нешто – изјави Оксана за „Хефтиг“.

Сепак, тоа беше само почеток. Се испостави дека семејството го чекало многу поголемо изненадување.За време на посетата на клиниката за ултразвук, Оксана забележала дека погледот на лекарот станува посериозен додека гледала на сликата на екранот.

Тогаш двојката слушна неверојатна вест.

Чекаат петки! Кога погледнав во лицето на лекарот, срцето ми прескокна. Тогаш го слушнав како шепоти: „Ќе ти треба голема куќа …“ – се присетува сега мајката на шест деца.

Само еден момент подоцна, сè стана јасно кога лекарот и ја објасни ситуацијата на идната мајка:

– На оваа фотографија има најмалку пет деца, можеби дури и шест. Сè уште е тешко да се каже со сигурност – им објасни збунетиот лекар.

Се испостави дека Оксана очекувала дури пет деца. Како што можете да замислите, ова е многу ретка ситуација. Веројатноста за таква бременост е 1 од 47.458.321, со други зборови, неверојатно мала.

Медицинско чудо

Додека Оксана сè уште се обидувала да го усвои она што штотуку го чула од нејзиниот лекар, тој истрчал по ходниците на болницата и им претстави неверојатен случај на своите колеги. Дотогаш никој не видел, па дури ни чул за такво нешто во болницата.

Сепак, Оксана и нејзиниот сопруг не беа задоволни кога го слушнаа тоа. И двајцата се чувствуваа исплашени.

– Беше како кошмар и се надевав дека некој ќе ме разбуди – се сеќава Оксана.

Двојката се загрижи кога наскоро сфатија дека имањето пет деца ќе значи тотално нарушување на сите нивни планови за во иднина.

– Требаше некое време пред да се навикнеме на таа идеја. Мислам, мораше многу да размислиме како можеме да издржиме толку многу деца – објасни Сергеј.

Моментот на историско раѓање

Конечно, во 30-тата недела од бременоста, Оксана отиде во болница за да се подготви за неверојатно породување. По пристигнувањето во породилната болница, 8 лекари чекаа на самото место, сите подготвени да учествуваат во раѓањето на нејзините пет деца.

– Ме третираа како да сум принцеза. Тие беа навистина многу внимателни – се сеќава Украинецот.

На крајот, Оксана родила три момчиња и две девојчиња со цаrски рез.

Лекарите се подготвуваа за најлошото од самиот почеток, бидејќи бременоста на пет деца секогаш вклучува огромни ризици.

Децата славеа преку ноќ

Сепак, по породувањето, лекарите со задоволство објавија дека таа ги родила сите пет бебиња здрави, иако малку порано.Децата на кои им биле дадени имињата Дарија, Александра, Денис, Владислав и Давид, брзо се прославиле. Според порталот „Мирор“, ова биле првите пет бебиња во украинската историја кои преживеале толку комплицирано породување.

Сите деца биле отпуштени од болницата откако нивната тежина пораснала на границата доволно за да останат здрави. Оксана и Сергеј исто така успеаја да го надминат стравот и семејството сега е посреќно од кога било.

Каде и да одат, странците се обраќаат кон нив за да им честитаат.Властите му помогнаа на семејството да најде голем нов дом во градот.Иако не одеше сè како што првично планираше семејството, тие сега живеат среќно заедно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close