Бременост

Најважно е психички да се подготвите за породувањето!

Треба да се подготвите за тоа што ве очекува...

Да се биде мајка е најголемата улога која една жена може да ја добие во животот.

фото илустрација

Благослов е во својата утроба да го носиш најдрагоценото нешто во животот но сепак да се помине тој периот и не е баш лесно.

фото илустрација

Многу дилеми, болки, неизвесности, возбуда, страв, грижа и сето тоа бидејќи не знаете што ве чека на денот кога ќе го родите вашето бебе. Подготвивте работи за бебето, спакувавте торба за во породилиште, прочитавте многу нешта поврзани со бременоста и породувањето, разговаравте со пријателите кои го поминале сето тоа пред вас. Да, сето ова е многу важно, но подеднакво е важно и психички да бидете подготвени за овој чин на породување.

фото илустрација

Знаеме дека за започнување на породувањето, одржување на породувањето неопходно е мајката да лачи доволно нивоа на окситоцин. Окситоцинот е хормон кој често се нарекува хормон на љубовта и гушкањето. Покрај започнувањето на породувањето помага да се справите со породувањето и целокупното искуство, поради што понекогаш се нарекува и хормон на раѓање. Овој прекрасен и важен хормон го лачите кога се чувствувате безбедно, опуштено, сакано и топло. Кога се галите со вашите најблиски, кога пиете топол чај и секогаш кога ќе го почувствувате она топло и нејасно чувство кое на сите ни е познато.

фото илустрација

Ова всушност значи дека на физичко, емоционално и ментално ниво, навистина треба да се чувствуваме смирени, сигурни во себе и поврзани со сопственото тело при породувањето, се со цел да можеме да се нурнеме во тоа чувство и да дозволиме окситоцинот да не совлада. Довербата во нашето тело и во нашето бебе, во нашата сила и самиот чин на породување, како и визуелизациите кои се релаксираат и ни помагаат да се поврземе со нашето тело и дразбите што ги доживува, се исклучително важни.

фото илустрација

А кој би им дал најдобар совет на трудниците како да се опуштат и да се подготват за породување, ако не  личност која и самата има искуство со породување?

Со цел да ги води жените во докажан метод на подготовка за породување, Уна Пашиќ Греговиќ, сертифицирана дула, дизајнираше картички за потврда за породување кои се лесни за употреба и вашиот ум со задоволство ќе ги прифати.

фото илустрација

„Позитивните афирмации како подготовка за породување, како и за време на породувањето, долго време се користат за зајакнување на мајката во опуштена, мирна и самоуверена средина која е исклучително важна за породувањето но и пред тоа“, објасни Уна.

Првите зборови кои мајките им ги кажале на своите бебиња по породувањето!

фото илустрација

Породувањето спаѓа во најубавите моменти во животот, а повеќето мајки засекогаш ќе ги паметат првите зборови кои му ги упатиле на своето бебе. Ви прикажуваме неколку реченици кои ги рекле мајките по породувањето, а кои веруваме дека ќе ви го стоплат срцето.

фото илустрација

-Успеавме, бебе!
-Вредеше да те чекаме.
-Се шегувате? Ова е мое бебе?
-Не можам да верувам дека се’ заврши!
-Извини што бев лута што морав да те чекам уште дополнителни 13 дена за да се запознаеме…
-Фала богу, надвор е!
-Едвај чекам да родам уште.
-Тоа си ти…
-Чекав цела вечност за да те запознаам, сине…
-Дали е сладок?
-Изгледаш како веќе да имаш три месеци.
-Хеј, мало девојченце…
-Ох, имаш дупчиња на обравчињата!

фото илустрација

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close